LAJMI I FUNDIT:

Ajsberg

23 Artikuj

Pamjet nga ajri të ajsbergut me përmasat e Londrës, që është shkëputur nga Antarktida

Pamjet nga ajri të ajsbergut me përmasat e Londrës, që është shkëputur nga Antarktida

Shkencë
Anija gjigante përplaset në copën e madhe të akullit në Alaska, kapiteni detyrohet të kthehet nga ku ishte nisur

Anija gjigante përplaset në copën e madhe të akullit në Alaska, kapiteni detyrohet të kthehet nga ku ishte nisur

Interesante
Ajsbergu që ishte për një kohë më i madhi në botë nuk është më

Ajsbergu që ishte për një kohë më i madhi në botë nuk është më

Kuriozitete
Ajsbergu më i madh në botë, fotografohet nga forcat ajrore të Britanisë së Madhe

Ajsbergu më i madh në botë, fotografohet nga forcat ajrore të Britanisë së Madhe

Shkencë
Momenti kur ajsbergu mbi të cilin po ngjiteshin dy eksplorues, rrokulliset dhe për pak sa nuk përfundon mbi kokat e tyre

Momenti kur ajsbergu mbi të cilin po ngjiteshin dy eksplorues, rrokulliset dhe për pak sa nuk përfundon mbi kokat e tyre

Interesante
Copa e madhe e akullit shkëputet dhe bie në det, shkakton dallgë të mëdha në Alaska

Copa e madhe e akullit shkëputet dhe bie në det, shkakton dallgë të mëdha në Alaska

Interesante
Ajsbergu më i madh në botë vazhdon lundrimin drejt oqeanit, është sa katër Londra – ka 6 mijë kilometra katrorë

Ajsbergu më i madh në botë vazhdon lundrimin drejt oqeanit, është sa katër Londra – ka 6 mijë kilometra katrorë

Interesante
Pesë milionë litra ujë “humbin”për pesë orë, në Grenlandë “zhduket” i tërë liqeni – shkak ndryshimet klimatike

Pesë milionë litra ujë “humbin”për pesë orë, në Grenlandë “zhduket” i tërë liqeni – shkak ndryshimet klimatike

Nga Bota
Shkëputet nga Antarktida 315 miliardë ton akull

Shkëputet nga Antarktida 315 miliardë ton akull

Interesante
Ajsbergu më i madh në botë është në lëvizje

Ajsbergu më i madh në botë është në lëvizje

Interesante
Miliarderi arab synon që nga Antarktida të transferoj 8,800 milje akull në Emirate

Miliarderi arab synon që nga Antarktida të transferoj 8,800 milje akull në Emirate

Interesante
Zbulohet struktura e lashtë e shkëmbinjve që ndikojnë në shkrirjen e akullit

Zbulohet struktura e lashtë e shkëmbinjve që ndikojnë në shkrirjen e akullit

Interesante
Pamje të rralla që vetëm në “një vend të botës” mund të shihen – ajsbergët gjigantë lundrojnë pranë shtëpive (Foto)

Pamje të rralla që vetëm në “një vend të botës” mund të shihen – ajsbergët gjigantë lundrojnë pranë shtëpive (Foto)

Interesante
Ajsbergu që po lundronte në bregdetin argjentinas, u rrotullua dhe shfaqi pjesën e poshtme (Video)

Ajsbergu që po lundronte në bregdetin argjentinas, u rrotullua dhe shfaqi pjesën e poshtme (Video)

Interesante
Ajsbergu misterioz drejtkëndor, pranë një tjetri që ka formën e ‘copës së picës’ (Foto)

Ajsbergu misterioz drejtkëndor, pranë një tjetri që ka formën e ‘copës së picës’ (Foto)

Interesante
Ajsbergu mbi 100 metra i lartë rrezikon të përplaset me një fshat në Grenlandë, autoritet evakuojnë banorët (Video)

Ajsbergu mbi 100 metra i lartë rrezikon të përplaset me një fshat në Grenlandë, autoritet evakuojnë banorët (Video)

Nga Bota
Kamerat filmojnë momentin kur ajsbergu me madhësi të Manhattanit shkëputet në Grenlandë, 10 miliardë tonë akull lundron drejt oqeanit (Video)

Kamerat filmojnë momentin kur ajsbergu me madhësi të Manhattanit shkëputet në Grenlandë, 10 miliardë tonë akull lundron drejt oqeanit (Video)

Interesante
Kriza e ujit në Afrikën e jugut, ekspertët dalin me një ide të pamenduar më parë – përdorimin e ajsbergëve nga Antarktida

Kriza e ujit në Afrikën e jugut, ekspertët dalin me një ide të pamenduar më parë – përdorimin e ajsbergëve nga Antarktida

Nga Bota
Ajsbergu gjigant që u shkëput nga Antarktida po lëvizë drejt oqeanit të hapur

Ajsbergu gjigant që u shkëput nga Antarktida po lëvizë drejt oqeanit të hapur

Nga Bota
Një ajsberg 4 herë më i madh se Londra shkëputet nga Antarktida (Video)

Një ajsberg 4 herë më i madh se Londra shkëputet nga Antarktida (Video)

Interesante
Një ajsberg gjigant shkëputet nga shkëmbi i akullt Larsen C

Një ajsberg gjigant shkëputet nga shkëmbi i akullt Larsen C

Interesante
Momenti i thyerjes së një ajsbergu (Video)

Momenti i thyerjes së një ajsbergu (Video)

Interesante
Përmasat e jashtëzakonshme të ajsbergëve nën ujë (Foto)

Përmasat e jashtëzakonshme të ajsbergëve nën ujë (Foto)

Interesante