Kryeministri britanik Rishi Sunak ka folur sot me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, dhe të dy ranë dakord për rëndësinë e komunitetit ndërkombëtar për të përshpejtuar ndihmën për Ukrainën.

“Kryeministri tha se ishte i përqendruar në sigurimin që pajisjet ushtarake mbrojtëse të Mbretërisë së Bashkuar të arrinin në vijën e frontit sa më shpejt që të ishte e mundur”, tha zyra e kryeministrit në një deklaratë.

“Të dy liderët ranë dakord se ishte jetike që partnerët ndërkombëtarë të përshpejtonin ndihmën e tyre për Ukrainën për të ndihmuar në shfrytëzimin e mundësisë për të shtyrë forcat ruse”.

Zelensky tha se ai foli për “zgjerimin e aftësive të ushtrisë ukrainase” si dhe ritheksoi qëndrimin e vendit të tij se “përfaqësuesit e agresorit nuk kanë vend” në Lojërat Olimpike të Parisit të vitit të ardhshëm, transmeton Telegrafi.

Reklama
Reklama

Të paktën 220 atletë dhe trajnerë ukrainas kanë vdekur në luftë, tha Vadym Huttsait, i cili fitoi medaljen e artë të ekipit olimpik të skermës në vitin 1992 për të ashtuquajturin Ekip i Unifikuar (i cili përfshinte 12 nga 15 ish-republikat sovjetike).

Ai gjithashtu drejtoi ekipin fitues të Ukrainës në Lojërat e vitit 2008. /Telegrafi/