Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka njoftuar se të hënën janë testuar gjithsej 424 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 187 raste pozitive me COVID-19, 103  persona janë shëruar, kurse 6 të infektuar kanë vdekur.

IKSHPK ka njoftuar se numri total i rasteve pozitive është 5,118 raste nga 28,640 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2, me gjithsej 108 raste të vdekjes, të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese.

“Sot më 13 korrik 2020, janë shëruar 103 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 2,370 raste, kurse numri i rasteve aktive është 2,640”, njofton IKSHPK, përcjell Telegrafi.

Rastet pozitive janë nga komunat:

Prishtinë 92 raste,

Pejë 12 raste,

Gjakovë 12 raste,

Lipjan 11 raste,

Drenas 8 raste,

Fushë Kosovë 8 raste,

Mitrovicë 6 raste,

Ferizaj 5 raste,

Vushtrri 4 raste,

Suharekë 4 raste,

Obiliq 4 raste,

Gjilan 3 raste,

Malishevë 3 raste,

Prizren 3 raste,

Podujevë 3 raste,

Skenderaj 2 raste,

Klinë 2 raste dhe me nga 1 rast komunat: Deçan, Istog, Mitrovicë e Veriut, Rahovec dhe Shtime. /Telegrafi/