LAJMI I FUNDIT:

Sophie Turner dhe Joe Jonas arrijnë marrëveshje të përkohshme për fëmijët e tyre mes betejës së ashpër të divorcit

Sophie Turner dhe Joe Jonas arrijnë marrëveshje të përkohshme për fëmijët e tyre mes betejës së ashpër të divorcit
Reklama

Beteja e ashpër për kujdestarinë e Sophie Turner dhe Joe Jonas duket se ka arritur një armëpushim pasi çifti ranë dakord të mbanin përkohësisht fëmijët e tyre në New York, zbulojnë dokumentet e gjykatës.

Vetëm disa ditë pasi aktorja, 27 vjeçe, i kërkoi ish-partnerit, 34 vjeç, të kthente dy vajzat e tyre të vogla në Angli, dyshja ranë dakord për një urdhër miratimi të përkohshëm që ndalon të dyja palët të largojnë fëmijët nga shteti.


Marrëveshja gjyqësore, e paraqitur të hënën, thotë se vajza e tyre Willa, tre vjeç, dhe vajza e tyre njëvjeçare, emri i së cilës nuk është zbuluar, duhet të qëndrojnë në distriktet jugore ose lindore të New Yorkut – një zonë e cila mbulon qytetin e New Yorkun, Luginën Hudson dhe Long Island.

Foto: Shutterstock

Sipas dosjes, Sophie dhe Joe ‘kanë rënë dakord për hyrjen e Urdhrit të Pëlqimit të Përkohshëm të propozuar bashkëngjitur, pa paragjykuar pretendimet dhe mbrojtjen e asnjërës palë, duke ndaluar largimin e fëmijëve të palëve nga juridiksionet… në pritje të urdhrit të mëtejshëm të këtij Gjykata’.

Urdhri i gjykatës u dorëzua për të ‘mbrojtur mirëqenien e fëmijëve të përfshirë’, thuhet në dokumentin e paraqitur nga avokati i Turner, Stephen Cullen.

Por është gjithashtu për të ‘parandaluar heqjen ose fshehjen e mëtejshme të fëmijëve përpara zgjidhjes përfundimtare të kërkesës’.

Deklarimi vjen si një armëpushim i dukshëm midis ish-çiftit, pasi shkëmbyen akuza kundër njëri-tjetrit gjatë dy javëve të fundit, shkruan DailyMail.

Një projekt-kopje e urdhrit tani duhet të nënshkruhet nga gjyqtarja Katherine Polk Failla, e cila po mbikëqyr çështjen.

Ai citon Konventën e Hagës mbi Aspektet Civile të Rrëmbimit Ndërkombëtar të Fëmijëve dhe Aktin Ndërkombëtar të Mjeteve të Rrëmbimit të Fëmijëve si ligj që rregullon mosmarrëveshjen.

Seanca e parë do të zhvillohet në gjykatën federale në Manhatan më 3 tetor.

Foto: Getty Images

Deklarimi vjen vetëm pak ditë pasi Jonas lëshoi ​​një përgënjeshtrim të bujshëm të pretendimeve të gruas së larguar pasi ajo e akuzoi atë se u kishte mbajtur pasaportat e fëmijëve të tyre dhe refuzimin e lejimit të tyre të udhëtonin për ta parë në Mbretërinë e Bashkuar.

Turner të enjten ngriti një padi në mënyrë që të përpiqej të kthente dy fëmijët e tyre në vendlindjen e saj, Angli.

Pas daljes së këtij lajmi, një përfaqësues i Jonas tha në një deklaratë për DailyMail se këngëtarja po kërkonte ‘prindërim të përbashkët’ me yllin e Game Of Thrones dhe shtoi: ‘Fëmijët nuk u rrëmbyen’.

“Kjo është një mosmarrëveshje e pafat ligjore për një martesë që fatkeqësisht po përfundon. Kur përdoret gjuhë si ‘rrëmbimi’, në rastin më të mirë është mashtruese dhe në rastin më të keq një abuzim serioz i sistemit ligjor. Fëmijët nuk janë rrëmbyer”, tha përfaqësuesi.

“Pasi ishin nën kujdesin e Joe për tre muajt e fundit me marrëveshje të të dyja palëve, fëmijët janë aktualisht me nënën e tyre. Sophie po e bën këtë pretendim vetëm për të zhvendosur procedurat e divorcit në Mbretërinë e Bashkuar dhe për të larguar fëmijët nga SHBA përgjithmonë”.

Foto: Getty Images

Përfaqësuesi i Jonas tha gjithashtu se këngëtari “tashmë kishte mohuar çdo deklaratë të supozuar të bërë në emër të tij që ishte përçmuese e Sophie”.

Përfaqësuesi gjithashtu mohoi pretendimin e Turner se ajo nuk e dinte se ai po bënte kërkesë për divorc.

“Pas bisedave të shumta me Sophie, Joe filloi procedurat e divorcit në Florida, pasi vendi është juridiksioni i duhur për këtë çështje. Sophie ishte e vetëdijshme që Joe do të kërkonte divorc”, tha përfaqësuesi.

Joe Jonas flet për herë të parë për divorcin nga Sophie Turner: Mos u besoni thashethemeve
Lexo po ashtu Joe Jonas flet për herë të parë për divorcin nga Sophie Turner: Mos u besoni thashethemeve

Më tej, përfaqësuesi i Jonas tha se ish-çifti pati një ‘takim të përzemërt të dielën e kaluar në Nju Jork’, ku Turner kishte mbërritur të ishte me fëmijët e tyre.

Në dokumentet e depozituara në Gjykatën e Qarkut të SHBA-së në Nju Jork të enjten, 27-vjeçari alum i Game Of Thrones po kërkon ‘për kthimin e fëmijëve në Angli’.

Ndarja e çrregullt e çiftit u vu në qendër të vëmendjes në fillim të këtij muaji kur Jonas – i cili aktualisht është në turne me Jonas Brothers – paraqiti kërkesën për divorc në Miami, Florida.

Çifti ishte i martuar për katër vjet dhe mirëpriti vajzën e tyre të dytë, e identifikuar vetëm si ‘D.J’ në korrik 2022. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Edona James tregon se çka i pëlqen më shumë tek një mashkull

Edona James tregon se çka i pëlqen më shumë tek një mashkull

Magazina
Drake befason sërish shqiptarët - pasi përmendi Prishtinën, tani shfaqet me flamurin kuq e zi në videoklipin e “Polar Opposites”

Drake befason sërish shqiptarët - pasi përmendi Prishtinën, tani shfaqet me flamurin kuq e zi në videoklipin e “Polar Opposites”

Magazina
Vesa e zhgënjyer pas daljes nga BBVK: Unë buzëqeshi, edhe pse populli kësaj here paska zgjedhur të mbështes e të votoj imoralitetin

Vesa e zhgënjyer pas daljes nga BBVK: Unë buzëqeshi, edhe pse populli kësaj here paska zgjedhur të mbështes e të votoj imoralitetin

Magazina
James Blunt ua rikthen fansave në kujtesë përmes një videoje se dikur ka qenë ushtar në Luftën e Kosovës

James Blunt ua rikthen fansave në kujtesë përmes një videoje se dikur ka qenë ushtar në Luftën e Kosovës

Magazina
Vjosa Osmani publikon një video përmbledhëse të darkës së yjeve, ku prezente ishte edhe Rita Ora me burrin e saj Taika Waititi

Vjosa Osmani publikon një video përmbledhëse të darkës së yjeve, ku prezente ishte edhe Rita Ora me burrin e saj Taika Waititi

Magazina
Rita Ora bashkë me Taika Waititin ia hedhin valles me këngë shqipe për 28 Nëntor

Rita Ora bashkë me Taika Waititin ia hedhin valles me këngë shqipe për 28 Nëntor

Magazina
Kalo në kategori