LAJMI I FUNDIT:

Shtetet e Bashkuara planifikojnë që tanket Abrams, t’ia dorëzojnë Ukrainës deri në vjeshtë

Shtetet e Bashkuara planifikojnë që tanket Abrams, t’ia dorëzojnë Ukrainës deri në vjeshtë

Pentagoni planifikon të përshpejtojë dorëzimin e tankeve Abrams në Ukrainë, tha një zyrtar amerikan dhe një burim i njohur me situatën, dhe plani është të dorëzojë pajisjet kryesore në Kiev që në fillim të vjeshtës.

Reklama

Në janar, administrata e Joe Bidenit u zotua të dorëzojë 31 tanke të avancuara M1A2 Abrams në Ukrainë, pas muajsh shmangie nga ideja e vendosjes së tankeve, të vështirë për t’u mirëmbajtur në Ukrainë, transmeton Telegrafi.

Plani i ri do t’i jepte Ukrainës një variant të tankut M1A1 SA Abrams, i cili mund të funksionojë me naftë si shumica e rezervuarëve ukrainas, tha një nga zyrtarët.

Ky ndryshim gjithashtu shpejton dorëzimin me rreth një vit, sipas një ndihmësi të kongresit të njohur me këtë çështje.

Dronët kamikazë të ushtrisë ukrainase shkatërrojnë dy sisteme raketore ruse Tor, Shërbimi Sekret i Kievit publikon pamjet
Lexo po ashtu Dronët kamikazë të ushtrisë ukrainase shkatërrojnë dy sisteme raketore ruse Tor, Shërbimi Sekret i Kievit publikon pamjet

Një zëdhënës i Pentagonit nuk pranoi të komentojë mbi afatin, sepse Departamenti i Mbrojtjes nuk kishte ofruar më parë një datë specifike për përpjekjet e tij për t’ia dorëzuar tanket Ukrainës, duke thënë vetëm se kjo do të kërkon muaj.

“Jemi duke punuar në këtë. Ka disa ndryshime që mund të bëhen në proces për ta përshpejtuar atë”, tha zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, John Kirby.

“Sekretari i Mbrojtjes i SHBA, Lloyd Austin, shqyrtoi disa opsione për të përshpejtuar dorëzimin dhe arriti deri te vendimi që do të shkurtonte kohën me rreth një vit”, tha për Reuters një ndihmës i Kongresit.

Shembuj të opsioneve që Austin mund të kishte marrë në konsideratë përfshijnë ripozicionimin në radhën e dorëzimit ose përdorimin e tankeve amerikane të cilëve u janë hequr pajisjet e ndjeshme, në mënyrë që ato të mos rrëmbehen dhe të studiohen nga trupat ruse.

Brenda qytetit të Vuhledarit - rrugë të shkatërruara, objekte të rrënuara e varre të shumtra
Lexo po ashtu Brenda qytetit të Vuhledarit - rrugë të shkatërruara, objekte të rrënuara e varre të shumtra

Linja e prodhimit të General Dynamics Corp aktualisht plotëson kërkesat për rreth 12 tanke Abrams në muaj.

Financimi për konvertimin ose blerjen e tankeve Abrams do të vinte nga një fond i njohur si Iniciativa e Ndihmës për Sigurinë e Ukrainës (USAI), e cila lejon administratën e presidentit Joe Biden të marrë armë nga industria dhe jo nga rezervat amerikane. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Pamje dramatike, dhjetëra ushtarë ukrainas ia mësyjnë llogoreve të rusëve

Pamje dramatike, dhjetëra ushtarë ukrainas ia mësyjnë llogoreve të rusëve

Evropa
Rubin: Serbia është i vetmi vend në Ballkan ku mediat ruse ‘RT’ dhe ‘Sputnik’ transmetojnë ende

Rubin: Serbia është i vetmi vend në Ballkan ku mediat ruse ‘RT’ dhe ‘Sputnik’ transmetojnë ende

Botë
Dhjetëra ushtarë rusë braktisin pozicionet e tyre në vijën e frontit, sipas pamjeve që po shpërndahen në rrjet

Dhjetëra ushtarë rusë braktisin pozicionet e tyre në vijën e frontit, sipas pamjeve që po shpërndahen në rrjet

Evropa
Momenti kur ukrainasit hedhin në erë tankun rus

Momenti kur ukrainasit hedhin në erë tankun rus

Evropa
Çiklisti ukrainas vazhdon rrugën sikur nuk po ndodh asgjë në momentin që rusët shkrepin një raketë

Çiklisti ukrainas vazhdon rrugën sikur nuk po ndodh asgjë në momentin që rusët shkrepin një raketë

Evropa
Ish-gjenerali amerikan: Putin më parë përdor armë bërthamore sesa humb luftën në Ukrainë

Ish-gjenerali amerikan: Putin më parë përdor armë bërthamore sesa humb luftën në Ukrainë

Evropa
Kalo në kategori