LAJMI I FUNDIT:

Shtëpia e Bardhë tregon se pse është kundër një armëpushimi në Ukrainë

Shtëpia e Bardhë tregon se pse është kundër një armëpushimi në Ukrainë

Zëdhënësi i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby, ka folur në një konferencë shtypi rreth marrëdhënieve mes Kinës dhe Rusisë.

Reklama

Presidenti kinez, Xi Jinping, i cili ka takuar sot në Moskë homologun rus, Vladimir Putin, reklamoi Kinën si ndërmjetësues të paqes në luftën e Ukrainës, raporton skynews.

Ndërkohë, Putin ka mirëpritur propozimet e Pekinit për një zgjidhje të konfliktit – duke iu referuar planit 12 pikësh kinez të paqes, i cili kërkon armëpushim të menjëhershëm nga të dyja palët, raporton skynews.

Kievi i kërkon Pekinit që t'i bashkohet planit të paqes të Ukrainës
Lexo po ashtu Kievi i kërkon Pekinit që t'i bashkohet planit të paqes të Ukrainës

“Një armëpushim tani, duke ngrirë pozitat aty ku janë, në thelb i jep Putinit kohën dhe hapësirën për t’u riarmatosur dhe për të kompensuar shpenzimet e burimeve”, paralajmëroi Kirby.

Ai thotë se Xi duhet t’i kërkojë Rusisë që t’i japë fund pushtimit të Ukrainës nëse dëshiron të luajë ndonjë rol konstruktiv në konflikt.

Sipas kartave të OKB-së, Rusia duhet të tërhiqet nga e gjithë Ukraina, tha ai.

“Ne nuk kemi dëgjuar asgjë nga Xi dhe Putin që do të na bënte të besojmë se lufta në Ukrainë do të përfundojë së shpejti”, shtoi Kirby.

Ndryshe, Rusia dhe Kina gjatë ditës së sotme kanë nënshkruar një numër të madh të marrëveshjeve, pavarësisht ftesës së shtetit ukrainas që edhe Pekini t’i bashkohet planit të paqes së Ukrainës. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Pamje dramatike, dhjetëra ushtarë ukrainas ia mësyjnë llogoreve të rusëve

Pamje dramatike, dhjetëra ushtarë ukrainas ia mësyjnë llogoreve të rusëve

Evropa
Rubin: Serbia është i vetmi vend në Ballkan ku mediat ruse ‘RT’ dhe ‘Sputnik’ transmetojnë ende

Rubin: Serbia është i vetmi vend në Ballkan ku mediat ruse ‘RT’ dhe ‘Sputnik’ transmetojnë ende

Botë
Dhjetëra ushtarë rusë braktisin pozicionet e tyre në vijën e frontit, sipas pamjeve që po shpërndahen në rrjet

Dhjetëra ushtarë rusë braktisin pozicionet e tyre në vijën e frontit, sipas pamjeve që po shpërndahen në rrjet

Evropa
Momenti kur ukrainasit hedhin në erë tankun rus

Momenti kur ukrainasit hedhin në erë tankun rus

Evropa
Çiklisti ukrainas vazhdon rrugën sikur nuk po ndodh asgjë në momentin që rusët shkrepin një raketë

Çiklisti ukrainas vazhdon rrugën sikur nuk po ndodh asgjë në momentin që rusët shkrepin një raketë

Evropa
Ish-gjenerali amerikan: Putin më parë përdor armë bërthamore sesa humb luftën në Ukrainë

Ish-gjenerali amerikan: Putin më parë përdor armë bërthamore sesa humb luftën në Ukrainë

Evropa
Kalo në kategori