Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale në Shqipëri njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 876 raste të reja me coronavirus, ndërsa 7 persona kanë humbur jetën në përballje me COVID-19.

Po ashtu gjatë kësaj periudhe 503 persona rezultojnë të shëruar.

COVID-19 – Statistika (27 Janar 2021)
Raste të reja ditore 876
Të shëruar në 24 orë 503
Të shtruar në spitale 280
Humbje jete në 24 orë 7
Testime ditore 3512

Testime totale 343,833
Raste pozitive 74,567
Raste të shëruara 45,383
Raste Aktive 27,845
Humbje jete 1339

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 16142
Fier 2089
Durrës 1523
Shkodër 1390
Elbasan 1283
Vlorë 1156
Lezhë 1023
Korçë 909
Berat 898
Gjirokastër 557
Dibër 440
Kukës 435