Nga kryerja e 3511 testime gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë, 833 persona kanë rezultuar të infektuar me COVID-19, duke e rikthyer edhe njëherë kurbën e të prekurve në kulmin e saj.

Ndërkohë ditën e fundit ka pasur dhe pesë raste fatale mes pacientëve që po marrin mjekim në spitalet covid, ku mes viktimave është dhe një person vetëm 26 vjeç.

Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 286 pacientë, 18 në terapi intensive nga të cilët 3 pacientë janë të intubuar.

Nga ana tjetër në 24 orët e fundit janë shëruar 506 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 43,890 që nga fillimi i epidemisë.

Shifrën më të lartë të infektimeve ditore, Shqipëria deri tani e ka pasur më 12 dhjetor të vitit të kaluar ku nga 2 734 testime rezultuan të prekur 879 persona.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

349 raste në Tiranë, 42 në Elbasan, 34 në Durrës, 30 në Shkodër, 26 në Kavajë, nga 25 raste në Kurbin, Vlorë, 23 në Krujë, nga 20 raste në Lushnje, Berat, 17 në Lezhë, nga 15 raste në Kamëz, Kuçovë, 14 në Korçë, nga 12 raste në Fier, Kukës, Gramsh, 9 në Ura Vajgurore, nga 8 raste në Mirditë, Sarandë, nga 7 raste në Mallakastër, Mat, Tepelenë, nga 6 raste në Malësi e Madhe, Patos, nga 5 raste në Tropojë, Delvinë, Bulqizë, Kolonjë, nga 4 raste në Has, Rrogozhinë, Gjirokastër, Belsh, Dibër, Peqin, Memaliaj, Shijak, Vorë, nga 3 raste në Pogradec, Divjakë, Selenicë, Cerrik, Poliçan, nga 2 raste në Pukë, Librazhd, Roskovec, Dropull, Këlcyrë, nga 1 rast në Prrenjas, Himarë, Skrapar.

COVID-19 – Statistika (24 Janar 2021)

Testime totale 334,798

Raste pozitive 72,274

Raste të shëruara 43,890

Raste Aktive 27,069

Humbje jete 1315

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 15841

Fier 1981

Durrës 1505

Shkodër 1344

Elbasan 1149

Vlorë 1045

Lezhë 1000

Korçë 914

Berat 834

Gjirokastër 541

Dibër 501

Kukës 414