LAJMI I FUNDIT:

Shkencëtari iranian pretendon se e ka shpikur makinën që parashikon të ardhmen

Shkencëtari iranian pretendon se e ka shpikur makinën që parashikon të ardhmen

Ali Razeghi (27), shkencëtar dhe biznesmen iranian, thotë se ka shpikur një makinë kohore që e lejon përdoruesin të ketë një pasqyrë të saktës se çka do të ndodhë deri në tetë vitet e ardhshme.


Ditorja britanike Daily Telegraph sjell shkrimin e agjencisë iraniane Fars në të cilën thuhet se Razeghi e ka regjistruar “Makinën Aryayek të udhëtimit në kohë” në Qendrën shtetërore për zbulime strategjike. Pajisja thuhet se në formë të shtypur hedh parashikimet për të ardhmen e personit që e prek atë.

Reklama

Edhe pse ky përshkrim më së shumti kujton topin e qelqtë nga filmat e animuar, Razeghi pohon se pajisja e tij punon në parimin e algoritmeve komplekse “që parashohin se çka do të ndodhë në të ardhmen… në saktësinë prej 98 për qind”.

Përveç që është drejtor i Qendrës për zbulime strategjike, Razeghi është shkencëtar që ka patentuar edhe 179 zbulime tjera.

“Në këtë projekt kam punuar në dhjetë vitet e fundit. Shpikja ime mund të përshtatet në kutitë e kompjuterëve personal dhe mund të jap detaje të jetës të përdoruesve për pesë deri në tetë vitet e ardhshme. Makina nuk ju shpie në të ardhmen, por të ardhmen tek ju”, thotë Razeghi.

Ai deklaroi se Qeveria e Iranit mund të parashikojnë mundësinë e konfliktit ushtarak me një vend të huaj dhe se me ndihmën e pajisjeve të tij mund të parashikojnë luhatjet në kurset e këmbimit dhe çmimet e naftës. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Australiani kap një krijesë që nuk ishte parë për 130 vjet

Australiani kap një krijesë që nuk ishte parë për 130 vjet

Interesante
Britanikja tregon se sa para shpenzon burri i saj 'sheik' për të në një ditë

Britanikja tregon se sa para shpenzon burri i saj 'sheik' për të në një ditë

Fun
Një foto e një çifti në pritje të një fëmije është bërë virale: A vini re ndonjë gjë të pazakontë?

Një foto e një çifti në pritje të një fëmije është bërë virale: A vini re ndonjë gjë të pazakontë?

Fun
Djaloshi i vogël i kërkoi princit të kurorës një Mercedes, Mohammed bin Salman ia plotëson dëshirën

Djaloshi i vogël i kërkoi princit të kurorës një Mercedes, Mohammed bin Salman ia plotëson dëshirën

Fun
Në gusht fitoi në lotarinë amerikane, xhekpotin prej 1.6 miliardë dollarësh - fituesi lajmërohet tani për ta tërhequr shpërblimin

Në gusht fitoi në lotarinë amerikane, xhekpotin prej 1.6 miliardë dollarësh - fituesi lajmërohet tani për ta tërhequr shpërblimin

Interesante
Amerikania me gjuhën e saj të ndarë shokon përdoruesit me mënyrën se si i ha 'shpagetat'

Amerikania me gjuhën e saj të ndarë shokon përdoruesit me mënyrën se si i ha 'shpagetat'

Interesante
Kalo në kategori