Nëse diktatori çeçen, Ramzan Kadyrov e shpalli Severodonetsk të “çliruar” më 27 maj, beteja e përgjakshme për këtë qytet ukrainas në rajonin e Luhanskut zgjati edhe një muaj.

Një numër i vogël mbrojtësish ukrainas ishin në prag të humbjes, të rrethuar nga tre anët dhe të ekspozuar ndaj zjarrit të tmerrshëm të artilerisë së forcave ruse dhe separatistët pro-rusë të kontrolluar nga Moska.

Forcat ukrainase urdhërohen të largohen nga Severodonetsk Forcat ukrainase urdhërohen të largohen nga Severodonetsk

Por në një moment kritik, kur dorëzimi apo tërheqja dukej se ishte opsioni i vetëm para mbrojtësve, në qytet arritën përforcime të ndryshme.

Dhe këta ishin kryesisht anëtarë të “Legjionit të të Huajve” ukrainas, pra Legjionit Ndërkombëtar të Mbrojtjes Territoriale të Ukrainës, në radhët e të cilit luftojnë vullnetarë nga Gjeorgjia, Britania e Madhe, Franca, SHBA, Australia, Kanadaja dhe vende të tjera.

Ukrainasit dhe vullnetarët e huaj më pas nisën një kundërsulm të befasishëm dhe, sipas raportimeve, zmbrapsën forcat ruse nga qendra e qytetit. Por pasi rusët morën përforcime të reja dhe armë të rënda, realizuan sulme të reja edhe më të ashpra.

Në luftime të ashpra për çdo rrugë dhe ndërtesë, mbrojtësit përfundimisht u shtynë në zonën industriale Severodonetsk të dominuar nga uzina kimike Azot, ku u barrikaduan me disa qindra civilë që ishin strehuar atje nga bombardimet dhe bombardimet.

Forcat ruse po përpiqen të rrethojnë qytetin e Lysychanskit Forcat ruse po përpiqen të rrethojnë qytetin e Lysychanskit

Nga atje, megjithatë, ata jo vetëm zmbrapsën sulmet ruse dhe çeçene, duke u shkaktuar atyre humbje të konsiderueshme, por, sipas raportimeve, vazhduan me kundërsulme të vogla, kryesisht gjatë natës.

Por pas prishjes së urës së fundit midis Severodonetsk dhe qytetit binjak të Lysychansk në anën tjetër të lumit Siverskyi Donets dhe kapjes së qytetit periferik të Metolkina javën e kaluar, situata për veteranët është bërë e paqëndrueshme.

Me humbjet në rritje, ata rrezikonin të përfundonin në një mjedis të plotë, siç ishin mbrojtësit e Mariupolit nga uzina e çelikut Azovstal, të cilët përfundimisht duhej të dorëzoheshin masivisht.

Ndryshe, autoritetet ukrainase u kanë bërë thirrje forcave të armatosura që të dorëzohen dhe mos të vazhdojnë rezistencën e tyre në qytetin e Severodonetsk. /Telegrafi/