0Shares

Hashim Thaçi po mundohet të gjejë gjuhë të përbashkët me Jakup Krasniqin dhe Fatmir Limajn. Burime të gazetës “Express” thonë se kryetari i PDK-së do t’i propozojë ata për anëtarë të Kryesisë së re të partisë. Por, vështirë se Krasniqi dhe Limaj do t’i ruajnë pozitat që i kanë pasur deri më tash. Sekretar i Përgjithshëm pritet të jetë Hajredin Kuçi, kurse nënkryetar i Parë Kadri Veseli.

Hashim Thaçi po përpiqet të shfaqet si njeri që është garant i unitetit brenda Partisë Demokratike të Kosovës, duke u dhënë poste drejtuese edhe njerëzve që publikisht janë kundër tij.

Dhe, rastin për këtë, kryetari i PDK-së e ka pikërisht këto ditë, teksa po dizajnon përbërjen e re të Kryesisë Qendrore.

Burime të gazetës “Express” thonë se në listën prej 25-anëtarësh, që ai do t’ia propozojë Këshillit Drejtues për Kryesinë e re, do të jenë edhe emrat e dy kundërshtarëve të tij, Jakup Krasniqit dhe Fatmir Limajt.

“Ai si Kryetar ka të drejtë t’i propozojë 25 veta. Tashmë e ka gati listën dhe ndër propozimet e para mund të them janë edhe Jakupi, edhe Fatmiri”, ka bërë të ditur një zyrtar i lartë i PDK-së, të dielën për “Express”, në kushte anonimiteti.

Krahas kësaj, zyrtari që foli për gazetën, tha se Thaçi po bën përpjekje për gjetjen e një kompromisi me Jakup Krasniqin, sekretarin në ikje të PDK-së dhe aktualisht kryetar i Parlamentit të Kosovës.

Përpjekje të ngjashme me Krasniqin, ashtu sikurse edhe me njerëzit e Fatmir Limajt, u bënë edhe para Konventës së Gjashtë të PDK-së që u mbajt më 26-27 janar. /Telegrafi/

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)