0Shares

Shefi i forcave të armatosura të Egjiptit, gjeneral Abdel Fattah al-Sissi, ka bërë thirrje për dialog ndërmjet palëve.

Agjencia shtetërore e lajmeve, MENA, sot ka raportuar se Al-Sissi, ka bërë thirrje që të gjitha partitë politike të takohen nesër, që t’i zgjidhin dallimet e tyre, të cilat e kanë ndarë Egjiptin dhe ka kërkuar “bisedime për përfundimin e krizës aktuale”.

Ftesa e tij u bë derisa protestuesit kundër dhe për presidentin Muhammad Morsi po tubohen në Kajro.

Kundërshtarët e tij janë kundër referendumit për propozim – tekstin e kushtetutës, i caktuar për 15 dhjetor, ndërsa mbështetësit kërkojnë që ky referendum të mbahet ashtu siç është paralajmëruar.

Propozim-teksti është kritikuar ashpër nga opozita dhe grupet për të drejta të njeriut, për dështim që të garantoj liri fundamentale dhe mbrojtje për femrat dhe minoritetet. /Telegrafi/

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)