Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të sigurojë një ndihmë shtesë prej 1.1 miliardë dollarësh për Ukrainën.

Tetëmbëdhjetë sisteme raketash artilerie me lëvizshmëri të lartë dhe “municione të lidhura”, janë të përfshira në paketë, thuhet në njoftim.

Paketa përfshin gjithashtu 150 automjete të blinduara me rrota me shumë qëllime të lëvizshmërisë së lartë, 40 kamionë dhe 80 rimorkio për “transportimin e pajisjeve të rënda”, radarë shtesë për sistemet ajrore pa pilot, ndër të tjera.

Paketa më e fundit po ofrohet nën Iniciativën e Ndihmës për Sigurinë e Ukrainës, e cila financon kontratat për blerjen e armëve dhe pajisjeve, raporton cnn.

Reklama

Dhe kjo e çon totalin e ndihmës së SHBA-së për Ukrainën në gati 17 miliardë dollarë që kur administrata e presidentit, Joe Biden mori detyrën.

Reklama

Ndihma e re vjen ndërsa Rusia po lëviz për të aneksuar pjesë të Ukrainës të pushtuar nga Rusia që mbajtën referendume të orkestruara nga Kremlini për të jetuar nën sundimin e Moskës.

Votat, të denoncuara nga Kievi dhe Perëndimi si të paligjshme dhe të manipuluara, nënvizojnë se qëllimi afatgjatë i Rusisë mbetet marrja e kontrollit të Ukrainës. /Telegrafi/