FIGC është duke përfunduar protokollin e ri të propozuar për ndeshjet në Serie A, duke përfshirë masat speciale për të izoluar lojtarët, testet me përgjigje të shpejtë të Covid-19 dhe periudhat potenciale më të shkurtra në karantinë.

Ekipet më në fund ishin në gjendje të fillojnë trajnimin në grup këtë javë, pasi Qeveria ra dakord për protokollin mjekësor për lojtarët dhe stafin për të zvogëluar distancimin shoqëror.

Hapi tjetër është të përcaktoni se si ata mund të organizojnë ndeshje – përfshirë udhëtime në qytete të ndryshme – me siguri më të lartë.

Sipas Corriere dello Sport, La Repubblica dhe gazetave të tjera, drafti i dokumentit do t’i paraqitet Qeverisë të hënën dhe është jashtëzakonisht i detajuar.

Presidenti i CONI-it, Malago: Serie A do të rifillojë 99.9 për qind më 13 qershor Presidenti i CONI-it, Malago: Serie A do të rifillojë 99.9 për qind më 13 qershor

Kur lojtarët udhëtojnë në ndeshjet jashtë, ata duhet të qëndrojnë të izoluar, që do të thotë dezinfektim i plotë i autobusit, sigurimi i vetëm një vagoni për ekipin në një tren ose organizimi i fluturimeve private ose me autobusin që i çon ata direkt në stadium.

Kur qëndrojnë në një hotel, lojtarëve dhe stafit do t’u jepet hyrja dhe dalja e tyre ekskluzive për të mbajtur larg publikut të gjerë ose madje edhe personelit që punojnë atje.

Hapi më i rëndësishëm mund të jetë në testimin, pasi është raportuar se FIGC shpresojnë të sigurojë disa teste të shpejta të COVID-19.

Këto duhet të jenë në gjendje të japin një aktgjykim brenda 10 minutash dhe për këtë arsye mund të bëhen pak para një ndeshje.

Presidenti i UEFA-s, Ceferin: Futbolli me tifozë do të kthehet së shpejti Presidenti i UEFA-s, Ceferin: Futbolli me tifozë do të kthehet së shpejti

Sa i përket karantinës, sugjerohet që ata janë të gatshëm të pranojnë periudhën dy javore, duke shpresuar se mund të negociohet për një javë në qoftë se pandemia vazhdon të lehtësohet në të gjithë vendin.

Ideja është që nëse një lojtar ose një anëtar i stafit teston pozitivisht me coronavirus, ai do të izolohet për dy javë, ndërsa pjesa tjetër e grupit do të vazhdojë të stërvitet në një kamp dhe të bëjë teste shtesë.

Ndeshjet në Serie A janë aktualisht në rrugën e duhur për të rifilluar nga 13 ose 20 qershori. /Telegrafi/