LAJMI I FUNDIT:

Rusia po përgatitet për një fushatë të madhe rekrutimi me ‘400,000 trupa’ – Zelensky refuzon thirrjet për negociata me Putinin

Rusia po përgatitet për një fushatë të madhe rekrutimi me ‘400,000 trupa’ – Zelensky refuzon thirrjet për negociata me Putinin

Mediat ruse po raportojnë se autoritetet po përgatiten të fillojnë një fushatë të madhe rekrutimi ushtarak me qëllim të regjistrimit të “400,000 trupave shtesë”.

Reklama

Dhe Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar tha se Rusia po e paraqet fushatën si një përpjekje për personelin vullnetar, profesional dhe jo një mobilizim të ri, të detyrueshëm, përcjell Telegrafi.

Dmitry Muratov: Gazetari rus që refuzon të heshtë – ja si e përshkruan ai gjendjen në Rusi
Lexo po ashtu Dmitry Muratov: Gazetari rus që refuzon të heshtë – ja si e përshkruan ai gjendjen në Rusi

Ajo shtoi se autoritetet ruse ka të ngjarë të kenë zgjedhur një gjoja “model vullnetar” për të përmbushur mungesën e personelit të tyre në mënyrë që të minimizojnë mospajtimin e brendshëm.

Por Ministria e Mbrojtjes vë në dukje se rindërtimi i fuqisë luftarake të Rusisë do të kërkojë më shumë sesa personel – pasi ajo ka nevojë për më shumë municione dhe pajisje ushtarake sesa ka aktualisht në dispozicion.

Ky lajm vjen në kohën kur presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka kundërshtuar ata që sugjerojnë se ishte koha për një zgjidhje të negociuar me liderin rus Vladimir Putin.

“Ne duhet të heqim qafe iluzionin se kompromisi me të keqen mund t’i japë diçka lirisë dhe armiqtë e demokracisë duhet të humbasin”, ka thënë Zelensky në samitin e dytë të demokracisë të udhëhequr nga SHBA. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Vullnetarët rusë që luftojnë në krah të Ukrainës, kapin rob disa ushtarë të Putinit

Vullnetarët rusë që luftojnë në krah të Ukrainës, kapin rob disa ushtarë të Putinit

Evropa
Ukrainasit arrijnë dy fitore kundër rusëve në Donetsk dhe Luhansk

Ukrainasit arrijnë dy fitore kundër rusëve në Donetsk dhe Luhansk

Evropa
Kreu i Wagnerit publikon pamje të heqjes së minave - Prigozhin akuzon Kremlinin se u përpoq t'ia vras mercenarët

Kreu i Wagnerit publikon pamje të heqjes së minave - Prigozhin akuzon Kremlinin se u përpoq t'ia vras mercenarët

Evropa
Pamje panoramike, ajër të pastër dhe adrenalinë - shtigjet më të mira për çiklizëm në Evropë

Pamje panoramike, ajër të pastër dhe adrenalinë - shtigjet më të mira për çiklizëm në Evropë

Evropa
Rusia u kërkon banorëve në kufi me Ukrainën të evakuohen sa më shpejt

Rusia u kërkon banorëve në kufi me Ukrainën të evakuohen sa më shpejt

Evropa
Gjysmë milioni polakë dolën në rrugë, protesta më e madhe që nga rënia e komunizmit

Gjysmë milioni polakë dolën në rrugë, protesta më e madhe që nga rënia e komunizmit

Evropa
Kalo në kategori