LAJMI I FUNDIT:

Rusia ka lëshuar urdhër-arrest për ish-shkruesin e fjalimeve të Putinit

Rusia ka lëshuar urdhër-arrest për ish-shkruesin e fjalimeve të Putinit

Një ish-shkrues i fjalimeve të Vladimir Putinit është duke u kërkuar nën dyshimet për krime në Rusi.

Reklama

Abbas Gallyamov shkroi fjalime për presidentin rus gjatë kohës sa Putin ishte kryeministër në vitet 2008-12.

Gallyamov më vonë u bë konsulent dhe analist i pavarur politik, i cili u citua shpesh nga mediat ruse dhe të huaja. Vitet e fundit ai ka jetuar jashtë vendit.

Ministria e Drejtësisë e Rusisë njoftoi se Gallyamov gjendet në listën e agjentëve të kërkuar të huaj dhe për të është lëshuar një urdhër-arrest, raporton skynews.

Ministria deklaroi se Gallyamov “shpërndau materiale të krijuara nga agjentë të huaj në një rreth të pakufizuar njerëzish, foli kundër operacionit special ushtarak në Ukrainë dhe mori pjesë si ekspert në platformat e informacionit të ofruara nga strukturat e huaja”.

Gallyamov pohoi se tek sot ka mësuar se po kërkohej nga shteti rus. Asnjë agjenci e zbatimit të ligjit nuk e ka kontaktuar, kështu që nuk e di se me çfarë akuzash po përballet në Rusi. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Dhjetëra ushtarë rusë braktisin pozicionet e tyre në vijën e frontit, sipas pamjeve që po shpërndahen në rrjet

Dhjetëra ushtarë rusë braktisin pozicionet e tyre në vijën e frontit, sipas pamjeve që po shpërndahen në rrjet

Evropa
Pamje dramatike, dhjetëra ushtarë ukrainas ia mësyjnë llogoreve të rusëve

Pamje dramatike, dhjetëra ushtarë ukrainas ia mësyjnë llogoreve të rusëve

Evropa
Momenti kur ukrainasit hedhin në erë tankun rus

Momenti kur ukrainasit hedhin në erë tankun rus

Evropa
Rubin: Serbia është i vetmi vend në Ballkan ku mediat ruse ‘RT’ dhe ‘Sputnik’ transmetojnë ende

Rubin: Serbia është i vetmi vend në Ballkan ku mediat ruse ‘RT’ dhe ‘Sputnik’ transmetojnë ende

Botë
Ish-gjenerali amerikan: Putin më parë përdor armë bërthamore sesa humb luftën në Ukrainë

Ish-gjenerali amerikan: Putin më parë përdor armë bërthamore sesa humb luftën në Ukrainë

Evropa

"Po villnin dhe kishin njolla të mëdha në lëkurë": Ushtarët rusë kishin shfaqur shenja helmimi nga rrezatimi në Çernobil

Evropa
Kalo në kategori