Hetuesit rusë pretendojnë se kanë kapur një nga vrasësit serialë më të këqij të vendit, duke zgjidhur potencialisht një varg prej më shumë se 25 vrasjesh që i atribuohen një njeriu të njohur prej vitesh vetëm si “i çmenduri i Vollgës”.

Komiteti Hetimor i Rusisë tha se i dyshuari, një burrë 38 vjeçar i quajtur Radik Tagirov, rrëfeu për 26 vrasjesh të grave të moshuara që kishin terrorizuar Rusinë midis 2011 dhe 2012, raporton theguardian.

Ai ishte identifikuar duke përdorur prova të ADN-së, printime këpucësh, dhe prova të tjera nga skenat e krimit, thanë hetuesit, transmeton Telegrafi.

Tagirov kishte hyrë në apartamentet e grave të moshuara që jetonin vetëm duke bërë një elektricist, hidraulik ose punëtor të shërbimeve.

Sapo të hynte brenda, ai do të mbizotëronte gratë dhe do të mbyste viktimat e tij duke përdorur duart ose me gjësende të tjera, duke përfshirë një përparëse dhe një litar rrobash. Shumica dërrmuese e viktimave ishin më të vjetër se 70 vjeç.

Vrasjet, shumica e të cilave ndodhën midis 2011 dhe 2012, u regjistruan në një numër qytetesh ruse duke përfshirë Kazan, Samara, Tolyatti, Izhevsk, Ufa dhe të tjerë. Vrasje të tjera dyshohej të kishin ndodhur në Urale, edhe pse numri i saktë i viktimave të tij nuk është vërtetuar kurrë. /Telegrafi/