Rreth 850,000 njerëzve në Madrid u është thënë të qëndrojnë në shtëpi, ndërsa Spanja lufton me një rritje të madhe të rasteve të coronavirusit.

Sipas Euronews, përcjell Telegrafi, kufizimet për lirinë e lëvizjes hynë në fuqi të hënën në pjesë të kryeqytetit spanjoll, me ata që preken që do të jenë në gjendje të largohen nga lagjet e tyre për nevojat themelore siç janë shkuarja në punë, te mjeku ose dërgimi i fëmijëve në shkollë.

Po sipas Euronews, ata në zonat e prekura përfaqësojnë 13 për qind të popullsisë së Madridit, tha qeveria lokale.

Ata gjithashtu përbëjnë afërsisht 24 për qind të rasteve të zbuluara javën e fundit.

Një vendim i tillë vjen ndërsa numri i përgjithshëm i rasteve të vendit u rrit me më shumë se 14,000 të premten me Spanjën që pa shpërthimin më të madh në Evropë në javët e fundit.

Kufizimet janë në zona me më shumë se 1.000 infeksione për 100,000 banorë dhe do të jenë në fuqi për të paktën dy javë, tha qeveria.

Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez, tha se kufizimet nuk do të shtrihen në kthimin e bllokimit të rëndë në të gjithë vendin që u pa në mars.

Në anën tjetër, qindra protestues u mblodhën në disa nga lagjet më të privuara të Madridit të dielën, shumë prej tyre të veshur me maska, për të protestuar ndaj njoftimit të masave të reja. /Telegrafi/