Në 24 orët e fundit në Shqipëri janë shënuar 301 raste me coronavirus, 4 viktima dhe 58 të shëruar.

Në krahasim me ditën e djeshme, sot janë bërë më pak testime, 1407, teksa dje ishin 1413, ndërsa janë shënuar më shumë raste, si asnjëherë tjetër më parë 301 brenda 24 orëve.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

144 raste në Tiranë, 30 raste në Korçë,

27 raste në Fier, 26 raste në Vlorë,

12 raste në Berat, 10 raste në Elbasan,

7 raste në Durrës, 6 raste në Gramsh,

5 raste në Patos, 4 raste në Kavajë, 3 raste në Dibër, Roskovec,

2 raste në Shkodër, Devoll, Has, Mallakastër, Sarandë, Tepelenë, Klos, Skrapar, Ura, Vajgurore.

1 ras në Krujë, Kamëz, Gjirokastër, Pogradec, Bulqizë, Memaliaj.

COVID-19 – Statistika (20 Tetor 2020)

Raste të reja ditore                        301

Të shëruar ne 24 orë                     58

Humbje jete në 24 orë                 4

Testime ditore                                1407

Testime totale         1515782

Raste pozitive          17651

Raste të shëruara    10225

Raste Aktive              6968

Humbje jete              458

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë        3430

Durrës       700

Shkodër    473

Fier            444

Korçë        432

Lezhë        349

Elbasan     293

Vlorë         270

Berat         215

Kukës        176

Dibër           91

Gjirokastër  86