Qindra njerëz janë arrestuar nga autoritetet derisa protestat kundër “mobilizimit të pjesshëm” të ri të Rusisë vazhdojnë në të gjithë vendin, ka thënë një grup i pavarur për të drejtat e njeriut.

OVD-Info tha se 724 persona u arrestuan në 32 qytete të ndryshme të shtunën, transmeton Telegrafi.

Protesta të gjera kanë shpërthyer që kur presidenti rus Vladimir Putin njoftoi planet për të mobilizuar 300 mijë rezervistë për të luftuar në Ukrainë.

Vendimi i Putinit për të rekrutuar civilë në ushtri ka shkaktuar protesta në shkallë të gjerë në zonat urbane, me më shumë se 1,000 njerëz të arrestuar në demonstratat në fillim të kësaj jave.

Reklama

Në Moskë, agjencia e lajmeve AFP raportoi dëgjoi një protestuese duke bërtitur “ne nuk jemi mish topash” ndërsa ajo u arrestua nga oficerët.

Reklama

Dhe në Shën Petersburg, qyteti i dytë i Rusisë, një burrë iu tha gazetarëve: “Unë nuk dua të shkoj në luftë për Putinin”. /Telegrafi/