Uellsi

Skuadra është kualifikuar në Kupën e Botës dy herë, në vitin 1958 dhe 2022 . Në vitin 1958, ata arritën në çerekfinale përpara se të humbnin nga kampionët e ardhshëm Brazili.

Më pas ata kaluan 58 vjet përpara se të arrinin turneun e tyre të dytë madhor, kur – pas një rritjeje prej 109 vendesh nga vendi më i ulët i të gjitha kohërave prej 117 në një pozicion të 8-të në renditjen botërore të FIFA-s midis gushtit 2011 dhe tetorit 2015 – ata u kualifikuan edhe në Euro 2016 , ku arritën deri në gjysmëfinale para se të humbnin sërish nga kampionët e ardhshëm, Portugalia.

Reklama

  • Lajmet e Fundit
  • Profili
  • Lojtarët

Renditja në FIFA: Vendi 19-të

Historia në Kupën e Botës

Paraqitja e parë në Kupën e Botës: 1958

Paraqitja e fundit në Kupën e Botës: 1958

Arritja më e madhe në Kupën e Botës: Në vitin 1958, ata arritën në çerekfinale përpara se të humbnin nga kampionët e ardhshëm Brazili.

Gjysmëfinale: 0

Finale: 0

Tituj të Botës: 0

Trajneri: Rob Page

Ai e zëvendësoi Ryan Giggsin dhe udhëhoqi Uellsin në raundin e 16-të të Euro 2020 dhe Kupën e Botës në Katar. Ai tani po mbështete më shumë te lojtarët e rinj.

Ylli i ekipit: Gareth Bale

Golashënuesi më i mirë në historinë e dragonjve. Është ylli i tyre më i madh. Nëse ata gjenden në Katar,e gjitha është falë tij.