Senegali

Një nga ekipet kombëtare më të famshme të futbollit të Afrikës, Senegali arriti në çerekfinalet e Kupës së Botës në vitin 2002, duke u bërë ekipi i dytë nga Afrika (pas Kamerunit në 1990).

Ata arritën të pikëllonin kampionen e botës në fuqi, Francën, të përfundonin në vendin e dytë në grupin e tyre dhe të mundin Suedinë në kohën shtesë në raundin e 16-të, përpara se të humbnin ndaj Turqisë në çerekfinale.

  • Lajmet e Fundit
  • Profili
  • Lojtarët

 

Renditja në FIFA: Vendi 18-të

Historia në Kupën e Botës

Paraqitja e parë në Kupën e Botës: 1962

Paraqitja e fundit në Kupën e Botës: 2018

Arritja më e madhe në Kupën e Botës: Senegali arriti në çerekfinalet e Kupës së Botës në vitin 2002, duke u bërë ekipi i dytë nga Afrika (pas Kamerunit në 1990).

Gjysmëfinale: 0

Finale: 0

Tituj të Botës: 0

Trajneri: Aliou Cisse

Një trajner që ka dhënë shumë për ekipin kombëtarë të Senegalit. Ai i kualifikoi në Kupën eBotës të vitit 2018, ndërsa e bëri edhe tani në Katar.

Ylli i ekipit: Kalidou Koulibaly

Mungesa e Sadio Manes e lë qendërmbrojtësin e Chelsean si referncë të madhe për Senegalin.Ish-anëtari i Napolit është i fortë dhe i fuqishëm në duele.