Kroacia

Kroatët pritet të jenë një nga ekipet më emocionuese në Katar 2022. Ata nuk janë ndër favoritët, por me cilësinë që kanë shumica e lojtarëve të tyre, nuk do të jetë befasi nëse arrijnë shumë lartë apo ta përsërisin botërorin e fundit.

Në vitin 2018, Kroacia arriti deri në finale ku u mposht nga Franca, por kësaj radhe të besuarit e Zlatko Dalic synojnë të bëjnë gjëra më të mëdha se katër vite më parë.

  • Lajmet e Fundit
  • Profili
  • Lojtarët

Renditja në FIFA: 12

Historia në Kupën e Botës

Paraqitja e parë në Kupën e Botës: 1998

Paraqitja e fundit në Kupën e Botës: 2018

Arritja më e madhe në Kupën e Botës: Pozita e dytë në vitin 2018

Gjysmëfinale: 2

Finale: 1

Tituj të Botës: X

Trajneri: Zlatko Dalic

Zlatko Dalic ka udhëhequr Kroacinë deri në finalen e Kupës së Botës në vitin 2018. Në evropianin e vitit të kaluar, ata humbën në 1/16 e finales nga Spanja, por treguan ndeshje të mira.

Me Dalic në krye të skuadrës, Kroacia është një nga Kombëtaret më të rrezikshme në Botë.

Ylli i ekipit kombëtar: Luka Modric

Askush nuk e përmend se ai është një 37 vjeçar, pasi ka energji të jashtëzakonshme. Modric luan me pasionin e një fëmije dhe është gati ta udhëheq në një tjetër botëror vendin e tij, por kësaj radhe me shpresën se do të shkojnë një hap më shumë se katër vite më parë.

Luka është lider shpirtëror dhe futbollistik i Kroacisë.