Irani

Në Kupën e Botës, Irani është kualifikuar gjashtë herë (1978, 1998, 2006, 2014, 2018 dhe 2022), por kurrë nuk ka përparuar përtej fazës së grupeve; ata kanë fituar vetëm dy ndeshje: kundër Shteteve të Bashkuara në 1998 dhe Marokut në 2018.

  • Lajmet e Fundit
  • Profili
  • Lojtarët

Renditja në FIFA: Vendi 20-të

Historia në Kupën e Botës

Paraqitja e parë në Kupën e Botës: 1978

Paraqitja e fundit në Kupën e Botës: 2018

Arritja më e madhe në Kupën e Botës: Vendi i 14-të në vitin 1978

Gjysmëfinale: 0

Finale: 0

Tituj të Botës: 0

Trajneri: Carlos Queiroz

Foto: Getty Images

Queiroz do të jetë trajner i Iranit në Kupën e tretë Botërore radhazi. Por,për fat të keq të tij,ai asnjëherë nuk shkoi përtej fazës së grupeve.

Ylli i ekipit: Mehdi Taremi

Ai mbërriti në Evropë shumë vonë, por u kurorëzua golashënuesi më i mirë me RioAve në vitin 2022 dhe tani është titullar te Porto në sulm. Është i shpejtë dhe është një sulmues klinik.