Gana

Gana do të marrë pjesë për herë të pestë në një Kupë Bote, ndërsa dy herë e ka kaluar fazën e grupeve.

  • Lajmet e Fundit
  • Profili
  • Lojtarët

 

Renditja në FIFA: Vendi i 61-t

Historia në Kupën e Botës

Paraqitja e parë në Kupën e Botës: 1994

Paraqitja e fundit në Kupën e Botës: 2014

Arritja më e madhe në Kupën e Botës: Kalimi i fazës së grupeve dy herë

Gjysmëfinale: asnjë paraqitje

Finale: asnjë paraqitje

Tituj të Botës: asnjë

 Trajner: Otto Addo

Një emër i futbollit gjerman, pasi ka lindur në Hamburg dhe ka bërë karrierë në klube të njohura gjermane si Hamburg, Borussia Dortmund, Hannover dhe Mainz.

Ai ka bërë 15 paraqitje si lojtarë për Kombëtaren e Ganës, ndërsa ka shënuar edhe dy gola.

Si trajenr ka punuar vetëm si asistent, dhe Kombëtarja e Ganës është e para si trajner kryesor, ku arriti t’i dërgojë në Kupën e Botës.

Ylli i ekipit: Thomas Partey 

Mesfushori i Arsenalit, Thomas Partey është lojtari kryesor i Ganës për këtë Kampionat Botëror.

Ai i ka dhënë hijeshi dhe forcë mesfushës së Topçinjve, gjë që do ta bëjë edhe në ekipin e tij të vendlindjes.

Partey ka 40 ndeshje me Ganën, por ka arritur të shënojë 13 gola.