Franca

Përfaqësuesja e Francës është formuar në vitin 1904 dhe para Kampionatit Botëror renditet në vendin e katërt në ranglistën e FIFA-s. Francezët janë një nga favoritët në këtë Botëror, pasi vijnë si fitues të Kupës së Botës ‘Rusia 2018’.

  • Lajmet e Fundit
  • Profili
  • Lojtarët

Renditja në FIFA: Vendi i katërt

Historia në Kupën e Botës

Paraqitja e parë në Kupën e Botës: 1930

Paraqitja e fundit në Kupën e Botës: 2018

Arritja më e madhe në Kupën e Botës: Kampion i Botës në vitin 1998 dhe 2018

Gjysmëfinale: 6 paraqitje

Finale: 3 paraqitje

Tituj të Botës: 2 herë kampion

Trajneri: DIDIER DESCHAMPS

Didier Deschamps (Foto: Getty Images)

Fitues i Kampionatit Botëror si lojtar, ai drejtoi Francën drejt triumfit në vitin 1998. Ai ka drejtuar ‘Les Bleus’ nga viti 2012 dhe tani është fitues i Kupës së Botës në vitin 2018.

Ylli i ekipit: Kylian Mbappe

Mbappe është njëri nga dy lojtarët më të shtrenjtë në botë së bashku me Erling Haaland. Sulmuesi i PSG-së është në formë të lartë dhe pritet ta udhëheq Francën në “Katar 2022”.