Danimarka

Përfaqësuesja e Danimarkës është pjesëmarrëse në Grupin D me Francën, Tunizinë dhe Australinë, dhe mundësitë që të kalojnë grupin janë të mëdha.

  • Lajmet e Fundit
  • Profili
  • Lojtarët

Danimarka (Foto: Getty Images)

Renditja në FIFA: Vendi i 10-të

Historia në Kupën e Botës:

Kualifikime për Botëror: 15

Pjesëmarrje në Botëror: 5

Paraqitja e parë në Kupën e Botës: 1986

Paraqitja e fundit në Kupën e Botës: 2018

Arritja më e madhe në Kupën e Botës: Çerekfinalet 1998

Faza e parë: 5 paraqitje

Gjysmëfinale: 0 paraqitje

Finale: 0 paraqitje

Tituj të Botës: 0 herë

Trajner: Kasper Hjulmand

Në qershor 2019, u njoftua se Hjulmand do të zëvendësonte Age Hareide si menaxher i ekipit kombëtar të Danimarkës , kur kontrata e Hareide skadoi pas Euro 2020. Hareide nuk e drejtoi ekipin në Euro 2020, pasi turneu u shty për shkak të pandemisë COVID-19. Në Euro 2020, ai udhëhoqi Danimarkën për të arritur në gjysmëfinale, në të cilën ata humbën 2–1 pas kohës shtesë dhe një penallti të diskutueshme kundër Anglisë.

Ylli i ekipit: CHRISTIAN ERIKSEN

Eriksen vazhdon të mbetet lojtari kryesor i skandinavëve. Ylli i Manchester Unitedit pati një sulm në zemër gjatë Euro 2020, por u rikthye të luajë pas gjashtë muajve duke treguar përësi formë të lartë.