Brazili

Kombëtarja e Brazilit ka marrë pjesë 21 herë në Kampionatin botëror, ku ka arritur të triumfojë pesë herë, ndërsa i humbi dy finale të tjera.

  • Lajmet e Fundit
  • Profili
  • Lojtarët

Renditja në FIFA: Vendi 1

Historia në Kupën e Botës

Paraqitja e parë në Kupën e Botës: 1930

Paraqitja e fundit në Kupën e Botës: 2018

Arritja më e madhe në Kupën e Botës: Kampion i Botës në vitet 1958, 1962, 1970, 1994, 2002

Gjysmëfinale: 11 paraqitje

Finale: 7 paraqitje

Tituj të Botës: 5 herë kampion

Trajner: Tite

Që nga momenti që e mori Brazilin në qershor të vitit 2016, Tite e ka transferomuar këtë skuadër, por Kampionati Botëror i Rusisë nuk i shkoi siç duhet, pasi u ndalën në çerekfinale.

Ai fitoi Copa America në vitin 2019, ndërsa humbi pas dy vitesh në të njëjtë garë në finale me Argjentinën.

Tite këtë herë me një skuadër më me përvojë do të kërkojë të triumfojë.

Ylli i ekipit kombëtar:  Neymar JR

Neymar Jr është ylli i skuadrës së Brazilit dhe shpresa më e madhe e tyre në Rusia 2018.

Sulmuesi i talentuar brazilian ka arritur që me Kombëtaren e tij ta fitojë Kupën e Konfederatave, medaljen e artë në Lojërat Olimpike dhe Copa American.

Neymar është bërë edhe golashënuesi i dytë më i mirë në histori të Brazilit dhe është afër të kalojë edhe Pelen.