Belgjika

Belgjika është kombëtarja numër 2 në ranglistën botërore të FIFA-s dhe shihet si njëra nga favoritet kryesore për ta fituar Katar  2022.

Belgët kanë një gjeneratë të jashtëzakonshme dhe është momenti i fundit për të fituar diçka të rëndësishme.

  • Lajmet e Fundit
  • Profili
  • Lojtarët

Renditja në FIFA: 2

Historia në Kupën e Botës

Paraqitja e parë në Kupën e Botës: 1930

Paraqitja e fundit në Kupën e Botës: 2018

Arritja më e madhe në Kupën e Botës: Pozita e tretë në vitin 2018

Gjysmëfinale: 2

Finale: X

Tituj të Botës: X

Trajner: Roberto Martinez

Roberto Martinez është trajner i Belgjikës dhe ai po kalon vitin e tij të gjashtë në krye të kësaj Kombëtare. Trajneri spanjoll do të tentoj të bëj diçka më shumë se në Botërorin e kaluar kur arriti vendin e tretë.

Është koha e fundit që Martinez të fitoj diçka me Belgjikën me ‘brezin e artë’.

Ylli i ekipit kombëtar: Kevin de Bruyne

Kombëtarja e Belgjikës ka shumë emra të mëdhenj në radhët e veta, por padyshim që ylli më i madh është Kevin de Bruyne.

Mesfushori i Manchester Cityt është lojtari me vlerën më të madhe te belgët dhe shpresa e madhe e tyre për t’i dërguar te trofeu.

31-vjeçari ka zhvilluar deri më tani 93 ndeshje nga viti 2010 me Belgjikën ku ka shënuar 25 gola dhe ka asistuar në 46 të tjerë.