Australia

Përfaqësuesja e Australisë renditet në vendin e 38-të në ranglistën e FIFA-s. Ata renditën në Grupin D së bashku me Francën, Danimarkën dhe Tunizinë, ndërsa kalimi i grupit do ishte një sukses i madh.

  • Lajmet e Fundit
  • Profili
  • Lojtarët

Renditja në FIFA: Vendi i 38-të

Historia në Kupën e Botës:

Kualifikime për Botëror: 14

Pjesëmarrje në Botëror: 5

Paraqitja e parë në Kupën e Botës: 1974

Paraqitja e fundit në Kupën e Botës: 2018

Arritja më e madhe në Kupën e Botës: 1/8 në vitin 2006

Gjysmëfinale: 0 paraqitje

Finale: 0 paraqitje

Tituj të Botës: 0 herë

Trajneri: Graham Arnold

Graham ka mbërritur te Australia pas Kupës së Botës 2018 për të zëvendësuar Bert Van Marwijn dhe ka udhëhequr me sukses skuadrën “Aussie” drejt kualifikimin në “Katar 2022”.

Ylli e ekipit: Mathew Ryan

Portieri i Copenhagen është lojtari më me përvojë dhe ylli i ekipit në Kupën e Botës “Katar 2022”. Ai ka mbrojtur edhe për klube të njohur si Valencia, Brighton, Arsenali në huazim dhe Real Sociedad.