Anglia

Anglia është kualifikuar në Kupën e Botës 16 herë. Ajo fitoi finalen e Kupës së Botës në vitin 1966, një turne që ishte nikoqire, dhe përfundoi e katërta si në vitin 1990 ashtu edhe në 2018. Anglia nuk e ka fituar kurrë Kampionatin Evropian, me performancën e saj më të mirë deri më tani që është nënkampione në 2020.

Tre Luanët edhe në këtë kampionat cilësohen si favoritë, por që Gareth Southgate duhet t’ia dalë ose pritet të shkarkohet menjëherë pas garës.

  • Lajmet e Fundit
  • Profili
  • Lojtarët

Renditja në FIFA: Vendi 1

Historia në Kupën e Botës

Paraqitja e parë në Kupën e Botës: 1950

Paraqitja e fundit në Kupën e Botës: 2018

Arritja më e madhe në Kupën e Botës: Kampion i Botës në vitin 1966

Gjysmëfinale: Dy paraqitje

Finale: 1

Tituj të Botës: 1 herë kampion

Trajneri: Gareth Southgate

Gareth Southgate ka mbështetje të madhe në vend e tij, por jo edhe për shumë gjatë, nëse Anglia nuk ia del ta fitojë këtë Kampionat Botëror. Ai duhet të bëjë të pamundurën që ta fitojë, ose do të shkarkohet me të përfunduar rrugëtimi i tyre.

Ylli i ekipit: Harry Kane

Kapiteni është në rrugën për t’u bërë golashënuesi më i mirë në histori të Anglisë. Është një sulmues klinik në zonë dhe rrezik kur është afër saj.