LAJMI I FUNDIT:

Putinit i pengon edhe raportimi i drejtë, kërcënon me mbyllje dy media ruse të pavarura – ua ndalë transmetimin

Putinit i pengon edhe raportimi i drejtë, kërcënon me mbyllje dy media ruse të pavarura – ua ndalë transmetimin

Një radio stacioni rus i është ndërprerë transmetimi, pasi autoritetet ruse e kërcënuan me mbyllje për shkak të raportimeve të pavarura që i kanë bërë gazetarët e saj për invazionin rus në Ukrainë.

Reklama

Kjo lëvizje kundër Echo Mskvy, një prej radio stacioneve më të vjetra ruse dhe kritike e ashpër e Kremlinit, vjen në kohën kur po rritet presioni mbi pavarësinë mediale në Rusi, ku Kremlini vazhdimisht i kontrollon dhe ua mohon të drejtën të raportojnë realitetin, transmeton Telegrafi.

Një ditë pas fillimit të pushtimit të Ukrainës, zyrtarët rusë kërcënuan median e pavarur me mbyllje, nëse vazhdojnë të raportojnë për humbjet që po i shkaktohen rusëve në luftën e Ukrainës.

Protesta masive në qytetet ruse kundër pushtimit të Ukrainës, policia arreston protestuesit
Lexo po ashtu Protesta masive në qytetet ruse kundër pushtimit të Ukrainës, policia arreston protestuesit

Zyrtarët rusë gjithashtu kanë kërcënuar me mbyllje të Dozhd, një prej televizioneve të pakta ruse të pavarura. Zyra e Kryeprokurorit po akuzon këto dy media për shpërndarje të aktiviteteve ekstremiste dhe informacione të “rreme sa i përket agresionit rus në Ukrainë”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
AccuWeather me parashikim të detajuar për verën - çfarë moti e pret Ballkanin?

AccuWeather me parashikim të detajuar për verën - çfarë moti e pret Ballkanin?

Botë
Biden rrëzohet gjatë një ceremonie të diplomimit të kadetëve ushtarakë në Kolorado

Biden rrëzohet gjatë një ceremonie të diplomimit të kadetëve ushtarakë në Kolorado

Amerika
Rusia ka humbur të paktën 60 mijë ushtarë në përpjekjet për të pushtuar Bakhmutin

Rusia ka humbur të paktën 60 mijë ushtarë në përpjekjet për të pushtuar Bakhmutin

Evropa
Shefi i Wagnerit, Prigozhin: Detyra jonë e radhës mund të jetë mbrojtja e territorit rus

Shefi i Wagnerit, Prigozhin: Detyra jonë e radhës mund të jetë mbrojtja e territorit rus

Evropa
Zelensky mori mbështetje të fuqishme për furnizimin me aeroplanë luftarakë

Zelensky mori mbështetje të fuqishme për furnizimin me aeroplanë luftarakë

Evropa
Pavarësisht imunitetit diplomatik, Afrika e Jugut po shqyrton opsionet ligjore lidhur me arrestimin e Putinit

Pavarësisht imunitetit diplomatik, Afrika e Jugut po shqyrton opsionet ligjore lidhur me arrestimin e Putinit

Evropa
Kalo në kategori