LAJMI I FUNDIT:

“Putini do të ndalet aty ku e ndalojmë ne”, thotë kryeministri irlandez

“Putini do të ndalet aty ku e ndalojmë ne”, thotë kryeministri irlandez

Shefi i Taois, Leo Varadkar tha se paqja në Ukrainë nuk do të jetë e mundur derisa objektivat ushtarake të Rusisë të dështojnë, pasi ai u kërkoi vendeve perëndimore të rrisin mbështetjen ushtarake për Kievin.

Reklama

Duke folur përpara një samiti të liderëve të BE-së në Bruksel, Varadkar tha se vendet evropiane duhet të rrisin furnizimet me municion në Ukrainë dhe të sigurojnë që përpjekjet e Rusisë për të pushtuar territorin e saj dhe “përmbysja e qeverisë ukrainase” të dështojnë.

Irlanda nuk do të ofrojë ndihmë ushtarake për Kievin për shkak të neutralitetit të saj ushtarak, por ajo ka dhënë pajisje “jo-vdekjeprurëse” si furnizime mjekësore, forca të blinduara dhe karburant.

Momenti kur sistemi i mbrojtjes ajrore i Ukrainës, një dhuratë nga Franca, bën ‘goditjen’ e parë dhe hedh në herë një raketë ruse
Lexo po ashtu Momenti kur sistemi i mbrojtjes ajrore i Ukrainës, një dhuratë nga Franca, bën ‘goditjen’ e parë dhe hedh në herë një raketë ruse

Varadkar ishte gjithashtu kritik ndaj përpjekjeve “të dështuara” të së kaluarës për të “qetësuar” Rusinë dhe presidentin e saj Vladimir Putin.

“Njerëzit shpesh bëjnë pyetjen: Ku do të ndalet Putini? Putini do të ndalet aty ku ne e ndalojmë atë”, ka shtuar ai.

“Unë nuk mendoj se paqja do të jetë e mundur derisa të jetë shumë e qartë se objektivat ushtarake të Rusisë në Ukrainë kanë dështuar”.

Kryeministri irlandez do t’u thotë liderëve evropianë se ai i ka theksuar presidentit amerikan Joe Biden se Uashingtoni duhet të vazhdojë të mbështesë Kievin.

Udhëheqësit e disa vendeve të BE-së pritet të nënshkruajnë një marrëveshje për të blerë së bashku predha artilerie 155 mm për Ukrainën. /Telegrafi/