LAJMI I FUNDIT:

Putin pranon se sanksionet perëndimore mund ta dëmtojnë ekonominë ruse

Putin pranon se sanksionet perëndimore mund ta dëmtojnë ekonominë ruse

Vladimir Putin ka kryesuar sot një takim me zyrtarë të qeverisë ruse.

Reklama

Ndërsa pjesa më e madhe e procedurave ishte pak e rëndësishme, presidenti rus bëri një pranim interesant.

Udhëheqësi ka pohuar vazhdimisht se sanksionet perëndimore nuk i kanë shkaktuar dëm të konsiderueshëm vendit të tij – duke argumentuar vitin e kaluar se ato “nuk ia dolën” me qëllimet e tyre – por sot pranoi se masat mund të kenë një efekt.

Duke u kërkuar zyrtarëve të shmangin burokracinë e panevojshme për të “mbështetur dhe forcuar tendencat pozitive” dhe “të rrisë efikasitetin”, ai tha se “kufizimet e paligjshme të vendosura në ekonominë ruse me të vërtetë mund të kenë ndikim negativ në të në afat të mesëm”.

Theksojmë se shumica shteteve evropiane kanë sanksionuar Rusinë pas pushtimit të Ukrainës më 24 shkurt të vitit të kaluar.

Ndryshe, Serbia dhe Bjellorusia janë vendet e vetme evropiane që nuk i kanë vendosur sanksione shtetit rus. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Dhjetëra ushtarë rusë braktisin pozicionet e tyre në vijën e frontit, sipas pamjeve që po shpërndahen në rrjet

Dhjetëra ushtarë rusë braktisin pozicionet e tyre në vijën e frontit, sipas pamjeve që po shpërndahen në rrjet

Evropa
Pamje dramatike, dhjetëra ushtarë ukrainas ia mësyjnë llogoreve të rusëve

Pamje dramatike, dhjetëra ushtarë ukrainas ia mësyjnë llogoreve të rusëve

Evropa
Momenti kur ukrainasit hedhin në erë tankun rus

Momenti kur ukrainasit hedhin në erë tankun rus

Evropa
Rubin: Serbia është i vetmi vend në Ballkan ku mediat ruse ‘RT’ dhe ‘Sputnik’ transmetojnë ende

Rubin: Serbia është i vetmi vend në Ballkan ku mediat ruse ‘RT’ dhe ‘Sputnik’ transmetojnë ende

Botë
Ish-gjenerali amerikan: Putin më parë përdor armë bërthamore sesa humb luftën në Ukrainë

Ish-gjenerali amerikan: Putin më parë përdor armë bërthamore sesa humb luftën në Ukrainë

Evropa

"Po villnin dhe kishin njolla të mëdha në lëkurë": Ushtarët rusë kishin shfaqur shenja helmimi nga rrezatimi në Çernobil

Evropa
Kalo në kategori