Në një fjalim televiziv në fillim të kësaj jave, udhëheqësi rus dukej se sugjeroi që konflikti në Ukrainë mund të shkonte në një krizë bërthamore.

Ai njoftoi një mobilizim të pjesshëm ushtarak, me 300 mijë rezervistë që do të thirreshin ndërsa Kremlini përpiqet të rimarrë terren përballë një kundërsulmi nga forcat e Ukrainës.

Putin tha se “nuk është një bllof” kur u zotua se Rusia do të përdorte armët e shkatërrimit në masë nëse territori i saj kërcënohej, raporton themirror.

Ai akuzoi Perëndimin për “shantazh bërthamor” dhe pretendoi se “përfaqësuesit e rangut të lartë të shteteve kryesore të NATO-s” kishin folur për mundësinë e përdorimit të armëve të shkatërrimit në masë kundër Rusisë.

Reklama

Ekspertët kanë pohuar se Putini ose po bën bllof ose nuk e kupton situatën.

Reklama

Profesori Peter Duncan në Shkollën UCL të Studimeve Sllavonike dhe të Evropës Lindore (SSEES) tha për Express.co.uk se Putini ka të ngjarë të vritet përpara se të shtypte butonin bërthamor.

“Përfundimi është se Putini është i izoluar nga realiteti. Ai thjesht nuk e kupton as për Rusinë, çfarë mendojnë njerëzit në Rusi, apo çfarë mendojnë njerëzit jashtë vendit, që është, me fjalë të tjera, kudo. Dhe kjo është arsyeja pse ai bën gabim pas gabimi”, tha Duncan.

Ai shpjegoi se kjo është pjesërisht për shkak të faktit se aleatët e Putinit dhe shërbimi i tij i sigurisë janë të frikësuar prej tij, gjë që ka bërë që Putini të mashtrohet në lidhje me realitetet në terren në Ukrainë.

Reklama

“Është ende ky problem i vjetër që njerëzit kanë frikë t’i thonë të vërtetën. Veçanërisht, FSB ka frikë t’i thotë të vërtetën, kështu që ai thjesht nuk e di se çfarë po ndodh”, shtoi profesori.

Reklama

Duncan ka thënë gjithashtu se nëse gjërat përshkallëzohen në prag të shtypjes së butonit bërthamor nga Putin, aleatët e tij do të ndërhyjnë.

Ai është skeptik se aleatët e tij do t’i bindeshin urdhrave të Putinit nëse gjërat do të arrinin atë nivel.

“Unë ende mendoj se nëse Putin filloi të përdorë armë bërthamore – ose nëse ai i tha Shoigu dhe Gerasimov të përdornin armë bërthamore – jo vetëm t’i vendosin ato, por t’i përdorin ato diku në Ukrainë, mendoj se ka shumë të ngjarë që [ata] do të refuzonin dhe më pas do të duhej të lëviznin kundër Putinit dhe ta vrisnin. Për shkak se ata nuk do t’i binden një urdhri. Jo se është kaq e lehtë të vrasësh Putinin, ata do të duhet të marrin njerëzit në FSB për t’i ndihmuar ata të vrasin Putinin”, deklaroi ai.

Reklama
Reklama

Në fillim të kësaj jave, presidenti i SHBA-së, Joe Biden tha se Putini ka “shkelur paturpësisht” Ukrainën me kërcënimet e tij “të pamatur”.

Ai paralajmëroi se Moska po bën kërcënime “të papërgjegjshme” për të përdorur armë bërthamore.

“Një anëtar i përhershëm i Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara pushtoi fqinjin e tij, u përpoq të fshinte një shtet sovran nga harta. Rusia ka shkelur paturpësisht parimet thelbësore të Kartës së Kombeve të Bashkuara. “Një luftë bërthamore nuk mund të fitohet”, tha Biden në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së. /Telegrafi/