0Shares

Ish ambasadori i Serbisë në Gjermani, Ognjen Pribicevic, ka thënë se nuk do të ketë marrëveshje ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, pa zgjidhjen e kushtit të Kosovës për karrige në OKB.

Po ashtu, ai ka pohuar se duhet të zgjidhet edhe çështja e pranisë së forcave të sigurisë së Kosovës në mjediset serbe.

Sipas diplomatit serb, Prishtina dhe aleatët e saj të fuqishëm do të synojnë të fajësojnë Beogradin nëse nuk ka marrëveshje.

“Mendoj se tash situata është më ndryshe sepse pak a shumë është e qartë se Beogradi është i gatshëm të pranojë ofertën e BE-së, edhe pse tash është vendosur kushti i ri – karrigia në OKB", ka thënë Pribicevic, transmeton Express

Ai ka thënë se të gjithë kanë qenë të vetëdijshëm se çështja e anëtarësimit të Kosovës në OKB do të vendosej në agjendë, por ajo është lënë anash që të zgjidhet në kuadër të një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse të problemit të Kosovës. /Telegrafi/

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)