0Shares

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, gjatë ditës së dytë të vizitës zyrtare në Kajro ka vazhduar takimet me liderë të vendeve të ndryshme të Organizatës së Bashkëpunimit Islamik (OIC).

Thaçi në një takim me presidentin e Republikës Arabe të Egjiptit, Mohamed Morsi, u fokusua kryesisht në çështjen e njohjes së Republikës së Kosovës nga Egjipti.

Presidenti Morsi premtoi se Republika Arabe e Egjiptit do ta njohë Republikën e Kosovës shumë shpejtë.

Në këtë takim në mes të tjerash është diskutuar edhe për thellimin e marrëdhënieve bilaterale në mes të shtetit të Kosovës dhe atij të Egjiptit.

Kryeministri Thaçi në këtë takim ishte i shoqëruar edhe nga ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj, ndërsa presidenti Morsi nga ministri i Punëve të Jashtme të Egjiptit, Kamel al Amr. /Telegrafi/

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)