Ukraina ka thënë se pothuajse 90,000 trupa ruse kanë vdekur në konflikt deri më tani, 560 prej të cilëve dyshohet se janë vrarë në 24 orët e fundit.

Reklama

Në vlerësimin e tyre të fundit, forcat e armatosura ukrainase pretenduan se gjithsej 89,440 rusë janë vrarë që nga shpërthimi i luftës në shkurt, përcjell Telegrafi.

Si gjithmonë, vlen të përmendet se vlerësimet ukrainase të humbjeve priren të jenë shumë më të larta se ato të publikuara nga Rusia dhe nga agjencitë perëndimore.

Ndërkohë është bërë e ditur se rreth gjashtë milionë njerëz ishin ende pa energji elektrike në Ukrainë “pasi u zgjuan në ditën e parë zyrtare të dimrit”, tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky.

Reklama

Rusia ka shënjestruar objektet kritike të infrastrukturës në Ukrainë që nga tetori, në një moment duke ndërprerë energjinë për 10 milionë njerëz dhe duke ndërprerë furnizimin me ujë në rajone të tëra.

Reklama

Ndërprerjet e vazhdueshme kanë qenë në vend prej muajsh në një përpjekje për të kursyer furnizimet me energji elektrike, por sulmet ruse vazhdojnë të pengojnë shpërndarjen.

Në disa rajone të Ukrainës, duke përfshirë qytetin jugor të Khersonit, autoritetet lokale kanë ngritur qendra ngrohjeje dhe energjie elektrike për të lejuar njerëzit të karikojnë pajisjet e tyre elektronike.

Por ukrainasit kanë marrë masa për të ngrohur shtëpitë e tyre, me një rritje të madhe të zjarreve të vërejtura në zonat e banuara.

Reklama

Shërbimi ukrainas i urgjencës tha: “Vetëm ditën e fundit ka pasur 131 zjarre në Ukrainë, 106 prej tyre në sektorin e banimit. Nëntë persona kanë vdekur, tetë janë lënduar”. /Telegrafi/