0Shares

Të paktën 13 vetë vdiqën kur një anije me pasagjerë e mbingarkuar me pushues është përmbysur afër ishullit indonezian të Sulawesi të mërkurën.

Siç raportojnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, njëzet e katër pasagjerë të mbijetuar u dërguan në spital, por dhjetëra besohen të jenë ende të zhdukur.

Varka e mbushur tradicionale prej druri – e njohur në vend si një jolloro – u largua nga Makassar, kryeqyteti provincial i South Sulawesi, në pasdite për një udhëtim të shkurtër në ishullin e vogël turistik të Barrang Lompo, rreth 15 kilometra në veri-perëndim të qytetit bregdetar.

Anija thuhet se goditi një valë të madhe në mes të motit të keq dhe u përmbysë.

Udhëtarët mendohet të jenë vendasit e Barrang Lompo të cilët punonin në Makassar dhe po shkonin në shtëpi për të kaluar festën e Bajramit me familjet e tyre. /Telegrafi/

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)