Pak orë përpara se të gjitha paralajmërimet e tij për një pushtim rus të dilnin të vërteta, gjenerali Kyrylo Budanov, kreu i shërbimit të inteligjencës ushtarake të Ukrainës, e zhvendosi gruan e tij në zyrën e tij.

Ishte 23 shkurti – një natë para se Rusia të fillonte luftën e saj kundër Ukrainës – dhe Budanov e vuri karrierën e tij në linjë dhe ishte një nga të paktët zyrtarë ukrainas, të bindur se Rusia po përgatitej të sulmonte dhe të përpiqej të merrte kryeqytetin, Kievin, transmeton Telegrafi.

Ai dhe gruaja e tij mbanin sytë në orë atë natë, të shqetësuar se Budanov së shpejti mund të mbetej pa punë nëse gjërat nuk do të shkonin siç parashikoi ai për një lidership politik skeptik ukrainas.

Reklama
Reklama

“Ne folëm nëse ky sulm nuk ndodh, ne nuk do të dukemi shumë mirë”, tha ai në një intervistë.

Ministri britanik i Mbrojtjes zbulon detaje nga biseda me rusët në Moskë, pak ditë para fillimit të pushtimit të Ukrainës Ministri britanik i Mbrojtjes zbulon detaje nga biseda me rusët në Moskë, pak ditë para fillimit të pushtimit të Ukrainës

“Kemi thënë konkretisht që do të fillojë në 4 të mëngjesit. Tingëllon shumë e çuditshme, por kisha frikë se nuk do të shkojë si duhej”, shtoi Kyrylo Budanov.

Njëmbëdhjetë muaj më vonë, fjalët e 37-vjeçarit Budanov kanë peshë serioze te presidenti Volodymyr Zelensky dhe të tjerët në Kiev.

Në qarqet politike ukrainase, ai respektohet si i vetmi person – së bashku me shërbimet e inteligjencës amerikane dhe britanike – që paralajmëroi saktë atë që Rusia po planifikonte muaj më parë.

Parashikimi i Budanov, të cilin ai ia dha Washington Post për këtë vit, është se Rusia do të fokusohet në marrjen e më shumë territoreve në rajonet lindore të Donetskut dhe Luhanskut.

Reklama
Reklama

Gjithashtu theksoi se “do të bëjnë gjithçka për të siguruar që Krimea të kthehet në shtëpi deri në verë”.

Norvegjia thotë se do t’i dërgojë Ukrainës tanke, sa më shpejtë të jetë e mundur Norvegjia thotë se do t’i dërgojë Ukrainës tanke, sa më shpejtë të jetë e mundur

I pyetur nëse mendon se shkuarja e trupave ukrainase në Krime, të cilën Rusia e pushtoi dhe e aneksoi ilegalisht në 2014, mund ta shtyjë presidentin rus Vladimir Putin të përdorë armë bërthamore, Budanov tha: “Kjo nuk është e vërtetë. Krimea do të na kthehet, gjithçka filloi në Krime në 2014 dhe gjithçka do të përfundojë atje”.

“Është taktikë frikësimi. Rusia është një vend nga i cili mund të presësh shumë, por jo edhe idiotësi të pastër. Kryerja e një sulmi bërthamor do të rezultojë jo vetëm në humbjen ushtarake të Rusisë, por edhe në kolaps të Rusisë. Dhe ata e dinë shumë mirë këtë”, tha ai.

Reklama
Reklama

Budanov pohon gjithashtu se Putini është i sëmurë përfundimisht me kancer dhe se ai ka disa sozi.

“Është një pyetje e hapur nëse ky është Putini i vërtetë tani”, tha Budanov.

Po ecnin nëpër një fushë të gjelbëruar, momenti kur raketat ukrainase godasin direkt këmbësorinë ruse Po ecnin nëpër një fushë të gjelbëruar, momenti kur raketat ukrainase godasin direkt këmbësorinë ruse

“Dy sulme me dronë në dhjetor në bazën ajrore ruse Engels në Saratov, thellë në Rusi, treguan se kemi aftësinë të arrijmë shumë më thellë sesa mund të prisnin”, tha Oleksiy Danilov, sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës.

Në intervistë, Budanov nuk konfirmoi se forcat e tij speciale qëndronin pas sulmit, por theksoi se priste më shumë dhe se Ukraina kishte agjentë që punonin brenda Rusisë.

Reklama

“Kjo shkatërroi iluzionet e tyre të sigurisë. Ka njerëz që vendosin eksplozivë. Ka dronë. Derisa të rivendoset integriteti territorial i Ukrainës, do të ketë probleme brenda Rusisë”, shtoi ai.

Reklama
Ish-pjesëtari i Wagnerit rus: Ata që refuzonin të luftonin pushkatoheshin, Prigozhin është djall – po të ishte hero do të luftonte përkrah ushtarëve Ish-pjesëtari i Wagnerit rus: Ata që refuzonin të luftonin pushkatoheshin, Prigozhin është djall – po të ishte hero do të luftonte përkrah ushtarëve

Ai sugjeroi gjithashtu se Kremlini duhet të ketë frikë nga bashkëpunëtorët në mes të shoqërisë ruse.

“Ka vërtet njerëz me të cilët është shumë e lehtë të punosh në atë territor, njerëz që e kuptojnë se Rusia duhet të jetë ndryshe. Dhe ne i mbështesim njerëz të tillë. Çfarë e ka radhën tjetër? Fitorja e Ukrainës”, tha për fund kreu i shërbimit inteligjent të ushtrisë ukrainase. /Telegrafi/