LAJMI I FUNDIT:

Pas tankeve, Ukraina kërkon edhe aeroplanë luftarakë – kush do të mund t’ua jepte dhe kush u tha “jo”?

Pas tankeve, Ukraina kërkon edhe aeroplanë luftarakë – kush do të mund t’ua jepte dhe kush u tha “jo”?

Pritet që ministri ukrainas i Mbrojtjes të takohet sot në Paris me presidentin francez Emmanuel Macron, në kohën kur po debatohet në mesin e aleatëve të Kievit nëse duhet t’i sigurohen Ukrainës aeroplanët luftarakë kundër agresionit rus, pasi që presidenti amerikan Joe Biden ka hedhur poshtë mundësinë e dërgimit të F-16.

Ukraina planifikon t’i kërkojë aeroplanët perëndimorë të gjeneratës së katërt si F-16, pasi që javën e kaluar arriti t’i sigurojë tanket si Leopard 2 dhe Abrams, transmeton Telegrafi.

Kështu të paktën shpreson këshilltari i ministrit të Mbrojtjes në Ukrainë, Oleksii Reznikov. Në anën tjetër i pyetur të hënën në Shtëpinë e Bardhë nëse Shtetet e Bashkuara do t’ia sigurojnë Ukrainës F-16, Biden tha shkurt para gazetarëve, “jo”.

Por duket se Franca dhe Polonia janë të gatshme të pranojnë një kërkesë të tillë nga Ukraina, kurse Macron të thënë tha para gazetarëve në Hagë se “asgjë nuk përjashtohet” kur bëhet fjalë për ndihmën ushtarake.

Reklama
Reklama

Në deklaratat e transmetuara nga televizionet franceze para se Biden të fliste në Washington, Macron deklaroi se çdo lëvizje e tillë varen nga disa faktorë, përfshirë nevojën për të shmangur eskalimin e situatës dhe të garantohet se nuk do të sulmohet territori i Rusisë.

Reznikov pritet që sot në Paris të takohet me homologun e tij francez Sebastien Lecornuoum.

Në Poloni të hënën kryeministri Mateusz Morawiecki gjithashtu nuk e hodhi poshtë mundësinë e dërgimit të F-16 shtetit fqinj.

Edhe ai këto komente i bëri para se presidenti Biden të mbante konferencën për media në Shtëpinë e Bardhë.

Morawiecki tha se çdo transferim i tillë do të “zhvillohet në koordinim të plotë” me vendet e tjera të NATO-s. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Ukrainasit shkatërrojnë tankun rus të mbushur plot me ushtarë brenda, po ecnin zvarrë për të ikur nga shpërthimi

Ukrainasit shkatërrojnë tankun rus të mbushur plot me ushtarë brenda, po ecnin zvarrë për të ikur nga shpërthimi

Evropa
Pamje për së afërti të luftimeve në llogoret afër Bakhmutit, si ushtarët ukrainas po i zmbrapseshin sulmit rus

Pamje për së afërti të luftimeve në llogoret afër Bakhmutit, si ushtarët ukrainas po i zmbrapseshin sulmit rus

Evropa
Momenti kur droni kamikaz i Ukrainës shkatërron tankun rus

Momenti kur droni kamikaz i Ukrainës shkatërron tankun rus

Amerika
Çfarë do të ndodhë kur Trump të arrestohet dhe a mund të kandidojë për President sido që të ecë procesi i tij gjyqësor?

Çfarë do të ndodhë kur Trump të arrestohet dhe a mund të kandidojë për President sido që të ecë procesi i tij gjyqësor?

Amerika
Aleati i Rusisë paralajmëron Putinin: Mos eja të na vizitosh, do të arrestohesh

Aleati i Rusisë paralajmëron Putinin: Mos eja të na vizitosh, do të arrestohesh

Botë
1 vit pas çlirimit të Bucha-s, Zelensky: Ukraina nuk do t'i falë kurrë trupat ruse

1 vit pas çlirimit të Bucha-s, Zelensky: Ukraina nuk do t'i falë kurrë trupat ruse

Evropa
Kalo në kategori