Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka mbërritur në aeroportin Orly në Paris, njoftoi qeveria franceze.

Zelensky u përshëndet në pistë nga ministri francez i Mbrojtjes, Sebastien Lecornu, transmeton Telegrafi.

Presidenti ukrainas më pas shkoi në Pallatin Elysee ku u prit nga presidenti francez Emmanuel Macron dhe kancelari gjerman Olaf Scholz.

Zelensky ia dorëzon kryeparlamentarit britanik helmetën e pilotit ukrainas: Na jepni krahët që ta mbrojmë lirinë Zelensky ia dorëzon kryeparlamentarit britanik helmetën e pilotit ukrainas: Na jepni krahët që ta mbrojmë lirinë

Macron i tha Zelenskyt se Franca është “e vendosur ta udhëheqë Ukrainën drejt fitores në luftën kundër Rusisë”.

“Ne qëndrojmë pranë Ukrainës, me vendosmëri. Dhe ne jemi të vendosur ta çojmë atë drejt fitores”, tha Macron.

“Ukraina mund të llogarisë në Francën dhe aleatët e saj për të fituar luftën, Rusia nuk duhet ta fitojë luftën dhe nuk do ta fitojë atë”, shtoi ai.

Reklama

“Ne do të vazhdojmë përpjekjet tona në drejtim të dhënies së burimeve të mbrojtjes”, tha gjithashtu presidenti francez.

Reklama
Zelensky para deputetëve britanikë: Vendi juaj qëndroi pranë Ukrainës që në ditën e parë të luftës Zelensky para deputetëve britanikë: Vendi juaj qëndroi pranë Ukrainës që në ditën e parë të luftës

Macron i konfirmoi Zelenskyt se Franca do të vazhdojë të ofrojë mbështetje ushtarake për Ukrainën, dhe se Parisi do t’i përshtatet sërish nevojave të Kievit.

“Ukraina mund të llogarisë tek ne për të ndërtuar paqen”, tha lideri francez, duke folur së bashku me Zelensky dhe kancelarin gjerman Olaf Scholz në Paris.

Para Parisit, Zelensky ishte në Londër, nga ku u dërgoi një thirrje aleatëve që t’i dërgonin aeroplanë luftarakë për të mposhtur Rusinë. Të njëjtën ftesë e dërgoi edhe nga Parisi.

Aeroplani me të cilin Zelensky udhëtoi ateron në aeroportin e Londrës, atje u prit nga Rishi Sunak – do të takohet edhe me Mbretin Charles Aeroplani me të cilin Zelensky udhëtoi ateron në aeroportin e Londrës, atje u prit nga Rishi Sunak – do të takohet edhe me Mbretin Charles

“Sa më shpejt që Ukraina të marrë armë të rënda me rreze të gjatë, sa më shpejt të marrë aeroplanë, aq më shpejt agresioni rus do të përfundojë dhe paqja në Evropë mund të rivendoset,” tha ai.

Reklama

Scholz i tha Zelenskit se Evropa dhe SHBA do të vazhdojnë të mbështesin Ukrainën “për aq kohë sa duhet” për të luftuar pushtimin rus.

Reklama

Ai tha se Berlini e ka ndihmuar Kievin “financiarisht, me armë, artileri të rëndë, mbrojtje ajrore dhe së fundmi, tanke dhe do të vazhdojnë për aq kohë sa të jetë e nevojshme”. /Telegrafi/