Anëtarët e Parlamentit Evropian miratuan një rezolutë që i bën thirrje botës të rrisë ndihmën ushtarake për Ukrainën në mes të agresionit ushtarak rus.

Sipas shërbimit për shtyp të Parlamentit Evropian, rezoluta u miratua me 504 vota pro, 26 kundër dhe 36 abstenime.

Duke përshëndetur guximin e popullit ukrainas që mbrojnë vendin e tyre dhe vlerat evropiane, eurodeputetët u kanë bërë thirrje vendeve anëtare të BE-së dhe vendeve të tjera që mbështesin Ukrainën që të rrisin masivisht ndihmën e tyre ushtarake, veçanërisht në zonat e kërkuara nga qeveria ukrainase.

Kështu, sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, eurodeputetët u kërkojnë shteteve anëtare “ngurruese” që të ofrojnë pjesën e tyre të ndihmës së nevojshme ushtarake, e cila do të ndihmojë në “shkurtimin” e luftës.

Reklama
Reklama

Në rezolutë, eurodeputetët thonë se rezultatet e referendumeve të rreme për të aneksuar rajonet Donetsk, Kherson, Luhansk dhe Zaporizhzhia janë “të pavlefshme” dhe u bëjnë thirrje vendeve anëtare të miratojnë sanksione shtesë të rënda.

Ata u bënë thirrje vendeve anëtare dhe partnerëve ndërkombëtarë që të përgatisin një përgjigje të shpejtë dhe vendimtare nëse Rusia kryen një sulm bërthamor në Ukrainë.

Eurodeputetët dënojnë gjithashtu mobilizimin ushtarak në Rusi dhe masat që detyrojnë banorët e territoreve të okupuara përkohësisht të Ukrainës të shërbejnë në forcat e armatosura ose ndihmëse të Rusisë, një akt të cilin Konventa e Katërt e Gjenevës e ndalon.

Reklama

Veç këtyre, eurodeputetët kërkuan krijimin e një gjykate ndërkombëtare ad hoc për krimin e agresionit kundër Ukrainës, “ku Putini dhe të gjithë ata zyrtarë civilë dhe ushtarakë rusë dhe përfaqësuesit e tyre përgjegjës për organizimin, nisjen dhe drejtimin e luftës në Ukrainë do të ndiqen penalisht”.

Reklama

Së fundi, eurodeputetët u bënë thirrje vendeve anëtare që të trajtojnë mbrojtjen e infrastrukturës kritike evropiane si prioritet. /Telegrafi/