LAJMI I FUNDIT:

Pamjet tregojnë transferimin e aeroplanëve luftarakë nga Sllovakia në Ukrainë

Pamjet tregojnë transferimin e aeroplanëve luftarakë nga Sllovakia në Ukrainë

Sllovakia ka dorëzuar katër aeroplanët e parë MiG-29 nga 13 sosh që i ka premtuar Ukrainës ndërsa pjesën tjetër do ta dorëzojë në javët e ardhshme.

Reklama

Ishte anëtari i dytë i NATO-s që premtoi aeroplanë luftarakë për Ukrainën, pasi Polonia tha se do të dërgonte gjithashtu një grup aeroplanësh të kohës së Bashkimit Sovjetik.

Një video që tregon procesin e transferimit nga Sllovakia është publikuar nga forcat e armatosura sllovake.

'23 mars... Shikojini lajmet': Mesazhe misterioze shfaqen në rrugët e qyteteve në Rusi
Lexo po ashtu '23 mars... Shikojini lajmet': Mesazhe misterioze shfaqen në rrugët e qyteteve në Rusi

Ndërkohë, ministri ukrainas i Mbrojtjes, Oleksy Reznikov ka reaguar rreth dërgimit të aeroplanëve nga shteti sllovak.

Ai e krahasoi atë lëvizje me “zogjtë që kthehen gjatë pranverës në Ukrainë”.

Ndryshe, Ukraina do të marr edhe tanke të fuqishme gjermane dhe amerikane gjatë javëve të ardhshme për çliruar vendin nga pushtimi rus. /Telegrafi/