Pamjet që tregojnë kamionë rusë brenda termocentralit bërthamor të Zaporizhzhia janë autentike.

Videoja u shfaq në rrjetet sociale të martën, por nuk dihet se kur është realizuar. Megjithatë, dëshmon qartë se ushtria ruse është e pranishme në vetë centralin bërthamor, edhe pse ata pretendojnë se nuk janë.

Videoja, e cila u regjistrua në një nga gjashtë dhomat e turbinave të vendosura në anën perëndimore të termocentralit bërthamor, tregon ato që duket të jenë kamionë tipikë ushtarakë rusë.

Të paktën pesë automjete mund të shihen, të paktën njëra prej të cilave ka një shenjë “Z”, e cila ka qenë një simbol i pushtimit rus të Ukrainës për muaj të tërë, sipas cnn.

Reklama

Rusia, e cila hodhi poshtë propozimin e SHBA-së për të çmilitarizuar termocentralin bërthamor dhe zonën përreth tij, pretendon se ushtria e saj nuk është e vendosur në vetë kompleksin e centralit dhe se të vetmet automjete ushtarake dhe personeli ushtarak në Zaporizhzhias janë ata që janë përgjegjës për sigurinë.

Reklama

Nga ana tjetër, Kievi ka akuzuar disa herë deri më tani Moskën se përdor centralin më të madh bërthamor në Evropë për të ruajtur armët. Imazhet satelitore të mbledhura nga kompania private Planet Labs tregojnë se automjetet ushtarake ruse nuk janë parë në kompleksin NE Zaporizhzhia që nga 24 korriku, por Kievi pretendon se ushtria ruse i ka futur ato në ndërtesat e termocentralit.

Reklama

Sipas tyre, 14 njësi pajisje të rënda ushtarake ndodhen në bllokun e parë motorik dhe gjashtë automjete në makineri të dytë.

Ndryshe, shërbimi i inteligjencës ushtarake ukrainase (SBU) paralajmëroi sot se forcat ruse mund të përgatiten të “organizojnë një provokim” në termocentralin bërthamor, i cili është nën kontrollin e tyre. /Telegrafi/