0Shares

Në kuadër të aktivitetit diplomatik në New York, zëvendëskryeministri i parë i Qeverisë së Republikës së Kosovës, ka takuar Presidentin e Guinesë Equatoriale, Teodoro Obiang. Gjatë këtij takimi, zëvendëskryeministri Pacolli kërkoi nga presidentin Obiang që të shqyrtojë seriozisht njohjen e Kosovës, duke i argumentuar atij se një vendim i tillë, do të ishte në respektim të plotë të vullnetit të qytetarëve të Kosovës dhe opinionit këshillëdhënës të GJND-së.

Presidenti Obiang në anën tjetër, ishte shumë konstruktiv në qasjen e tij në raport me kërkesën për njohje. Po ashtu, ai e ftoi Pacollin që në një të ardhme të afërt të vizitojë Guinenë Ekuatoriale.

Zëvendëskryeministri Pacolli po ashtu ka takuar edhe presidentin e Afrikës së Jugut Jakob Zuma dhe atë të Eritresë, Isaias Afewerki. Gjatë takimit, me presidentin Zuma, Pacolli shprehu falënderimin e tij, për pritjen që Presidenti Zuma i kishte rezervuar në Afrikën e Jugut, gjatë vizitës në këtë shtet. Me këtë rast Pacolli edhe njëherë ripërsëriti kërkesën për njohjen e Kosovës nga Afrika e Jugut. Të njëjtën kërkesë, Pacolli edhe presidentit të Eritresë. /Telegrafi/

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)