0Shares

Presidenti amerikan, Barack Obama, sot i ka shpallur planet për shqyrtimin e dhunës me armë.

persona të rritur, muajin e kaluar.

Obama në Washington tha se në plane përfshihet një seri e aksioneve ekzekutive dhe propozime legjislative.

Në mesin e tyre është edhe thirrja që i bëhet Kongresit për t’i ndaluar armatimet sulmuese të tipit ushtarak.

Ai ka nënshkruar 21 aksione ekzekutive, përfshirë edhe masat për t’i inkurajuar shkollat, që të angazhojnë policë, shtimin e hulumtimeve për dhunën e armëve dhe përmirësimin e përpjekjeve për dënimin e krimeve me armë.

Aksionet ekzekutive nuk kërkojnë miratim të Kongresit. /Telegrafi/

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)