Numri i përgjithshëm i infeksioneve me coronavirus deri më tani në Poloni tani ka kaluar 300,000, pasi u trefishua në më pak se një muaj.

Sipas mediave kryesore, përcjell Telegrafi, kjo rritje u arrit pasi ministria polake e shëndetësisë bëri një njoftim tjetër rekord për infeksionet e reja, me 20,156 raste të reja, së bashku me 301 vdekje të lidhura me COVID-19.

Zyrtarët kanë paralajmëruar SE infeksionet mund të rriten shpejt për shkak të protestave rreth një vendimi të gjykatës kushtetuese të Enjten e kaluar që futi një ndalim gati të plotë të aborteve.

Dhjetëra mijëra janë mbledhur në qytete dhe qytete për disa ditë, duke fajësuar qeverinë nacionaliste të Kryeministrit Mateusz Morawiecki për vendimin.

Asnjë protestë e madhe nuk është planifikuar të enjten por një tubim masiv është planifikuar në Varshavë të premten.

Polonia ka mbyllur restorantet dhe baret, ka ndaluar mbledhjet e më shumë se pesë personave dhe ka prezantuar mësimdhënien përmes internetit për shumicën e studentëve, për të ngadalësuar përhapjen e virusit, por ajo deri më tani i ka rezistuar një bllokimi të plotë. /Telegrafi/