Pamjet e vjetra të Anita Alvarez duke u rrëzuar në pishinë vitin e kaluar kanë dalë sërish në pah pasi notares të sinkronizuar amerikane i ra të fikët në Kampionatin Botëror në Budapest.

Trajnerit Andrea Fuentes iu desh të shpëtonte Alvarez pasi rojet e shpëtimit nuk reaguan teksa ajo u fundos në pishinë. Pas kësaj ajo rifitoi vetëdijen dhe raportohet se po shërohet mirë.

Megjithatë, çuditërisht, nuk është hera e parë që ndodh pasi Fuentes dhe një nga shoqet e skuadrës së Alvarez duhej të shpëtonin atë në një mënyrë të ngjashme në një ngjarje kualifikuese për Lojërat Olimpike Tokio 2020 në Barcelonë në qershor të vitit 2021.

Skena të frikshme kur notares i bie të fiktë dhe fundoset në pishinë - ekipi shpëtimtar nuk e dinte çfarë po ndodhte fillimisht Skena të frikshme kur notares i bie të fiktë dhe fundoset në pishinë - ekipi shpëtimtar nuk e dinte çfarë po ndodhte fillimisht

“Fatkeqësisht, e kam parë që t’i ndodhë asaj më parë – megjithatë kurrë në konkurrencë”, deklaroi në atë kohë Karen nëna e Alvarez.

“E dija menjëherë. Në elementin e tyre të fundit, mund të them se diçka ishte në rregull. Ishte e vështirë për t’u parë, patjetër”.

Shumica e rutinave të sinkronizuara të notit kërkojnë që atletët të mbajnë frymën e tyre jo më shumë se një minutë në të njëjtën kohë.

Megjithatë, pas kolapsit të saj të fundit në Hungari, Fuentes zbuloi se Alvarez ndaloi frymëmarrjen për ‘të paktën dy minuta’ gjatë sprovës pas performancës së saj në garën solo të grave pa pagesë.

“U përpoqa ta zgjoja. Epo, i rashë një shuplakë dhe i hapa nofullën. Por, e vërteta është se derisa arritëm në dhomën e urgjencës, ajo nuk mori frymë për të paktën dy minuta”, deklaroi Fuentes. /Telegrafi/

Trajneri Fuentes dhe një nga shokët e skuadrës së Alvarez ndihmuan notaren 25-vjeçare të sinkronizuar të dilte nga uji pasi i ra të fikët gjatë kryerjes së një rutine.

Trajneri i Alvarez, Fuentes, tha se ajo duhej të hidhej pasi 'shpëtimtarët nuk po e bënin atë'