0Shares

Nuk është njeri i showbizit, as i sportit as edhe i shkencës. Është njeri ndër më të thjeshtit e që me veprën e tij ka lënë gojëhapur shkencëtarët.

Njihuni me Jakuba Savagado nga Burkina Faso, njeriu i cili ndaloi shkretëtirën. Jakuba me punën e tij ka bërë që shkretëtira të lulëzojë përsëri. Atë që shkencëtarët nuk e bënë dot me mendjet e tyre, Jakuba e bëri me shati në dorë.

Ai gërmon në shkretëtirë dhe në gropat e hapura fut dhe të përzier me pleh natyror të dhive i cili më pas shndërrohet në tokë pjellore. Këtë gjë ai e praktikon tashmë 10 vite dhe ka sukses të veçantë.

BBC e ka cilësuar si njeriu që ndaloi shkretëtirën. Shihni videon për çfarë bëhet fjalë./Telegrafi/


Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)